Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йосиф Аврамов: Върху новите серии евробанкноти има и надпис на кирилица

След влизането на България в еврозоната някои цени ще отидат надолу, прогнозира икономистът

Доц. Йосиф Аврамов
Снимка: Божидар Любенов

„Валутният механизъм ERM II неправилно се нарича „чакалнята на еврозоната“. Чакалня има на гарата, на автогарата, на аерогарата, а в случая съм го нарекъл преддверието на еврозоната.“ Мнението е на доц. Йосиф Аврамов, автор на книгата „България в преддверието на еврозоната“, която излезе наскоро.

По-голяма е вероятността да станем действителни членове на еврозоната през 2024-2025 година, смята икономистът. В периода 2009-2010 година страната ни е пропуснала своя шанс за влизане в еврозоната, посочи Аврамов в интервю за „Хоризонт“. „Тогава щеше да бъде много по-безболезнено“, коментира той.

Ще преминем ли без катаклизми от режима на валутен борд към еврото?

Референдум за влизане на България в еврозоната към днешна дата не е необходим, защото ние вече сме поели този ангажимент, при това при неизменен валутен курс. И това просто трябва да се възприеме като аксиома за българския бизнес, българските банки и за обикновения българин.“

В новата серия на евробанкнотите "евро" е изписано на три азбуки – латинската, гръцката и българската, уточни Йосиф Аврамов. Той тълкува това като готовност за страната ни да бъде приета в еврозоната.

Освен влизането ни в еврозоната, са много важни и присъединяването към шенгенското пространство и към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отбеляза доц. Аврамов. „Това е изключително важно. Кредитният рейтинг на България ще бъде доста по-висок, ако това стане. Ще има доста повече чуждестранни инвестиции. Лихвите по кредитите ще спаднат.“

Ще има ли скок на цените?

„Голям скок на цените в България няма да има, предвид най-ниските доходи, които има българският потребител в страните от Европейския съюз. Ще има известни закръгления, естествено те ще бъдат в посока нагоре, но най-вероятно ще следваме примера на последните три страни, които се присъединиха – Литва, Латвия и Естония, където имаше закръгляване на цените в рамките на 2-3%. Хайде у нас да бъде 5-6%, но едва ли ще има скок. Дори нещо повече: на някои стоки, при които и към днешна дата са по-високи цените от редица страни в Северна, Централна и Западна Европа, е възможно да има известно, неголямо намаление на цените. Това е бялата техника, месото, млякото и млечните продукти – у нас са с по-високи цени от тези в Германия например и аз очаквам да има известни флуктуации в посока надолу“, прогнозира доц. Аврамов.

Йосиф Аврамов е на мнение, че обществото трябва да е надлежно информирано по темата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22