Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как една китара може да те превърне в софиянец

Фестивалът "Солени ветрове" - с послание за по-чиста околна среда

Стефка Пискулийска, Доротея Табакова и Кирил Петков
Снимка: БНР
Родом той е от съседна Македония. Една китара го довежда в България. Вече казва, че е софиянец. Това е Кирил Петков. Музиката го събира с преподавателя в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Доротея Табакова. Нейните поетични текстове му допадат и започва да ги "облича" в музика. С три авторски песни двамата участват в 12-тото издание на фестивала "Солени ветрове", който се проведе в морската градина на Бургас. Там хора със социално ангажирано мислене и желание за решаване на глобални проблеми се събират на една сцена и изпращат чрез изпълненията си апел за по-малко пластмаса и по-добър свят.
Любопитството ни дърпа към Кирил - да научим каква е историята на тази китара, която го е направила софиянец.

"Роден съм в Македония. Там учих до завършване на средното образование, след което дойдох тук, в София, да уча музика в Музикалната академия и тук съм вече повече от 15 години. Може да се каже на практика, че съм софиянец", разказва в предаването "Рано в неделя" Кирил, който участва за първи път във фестивала "Солени ветрове". 

"Има една история, свързана с първата ми китара, която дойде от София. Баща ми, който е свирел като ученик, по някакъв повод беше идвал в София и си взе китара за себе си. Като я донесе вкъщи, аз бях на 10 и видях нещо много интересно. Какво е това? Китара! Взех я и оттогава не съм я пускал. Той, така или иначе, не се върна към свиренето. Аз му отнех възможността", споделя Кирил.

Доротея Табакова и Кирил Петков на фестивала

"Ние на фестивала пеем и кавъри на класическите бардове, такива като Боб Дилън, Жорж Мустаки. Специално с Кирил сме си харесали една песен на този гражданин на света, дошъл отвсякъде и отникъде, който сам определя себе си като скитник и чужденец. Също така имаше и концерт в памет на Висоцки. Въобще онези имена, онези хора, на чиито рамене сме стъпили, ние си ги почитаме, както, разбира се, и нашите си бардове. Спомнихме си и за Пламен Ставрев и за Христо Граматиков, който е един от основателите на фестивала "Солени ветрове", посочва Доротея Табакова.

Кирил Петков, Доротея Табакова и Стефка Пискулийска

Според Стефка Пискулийска, която е двигател на проектите на Доротея и Кирил, важно е как се показва творческата дейност.

"Без сцена, без възможност за изява, била тя виртуална или реална, всички тези хора, които могат нещо и това нещо е полезно, остават затворени в кухните си, това е опасното. Не е въпросът в една изолация или една епидемия, въпросът е в принципа. Затова са важни виртуалните сцени, затова са важни реалните сцени, понеже това е друг вид атмосфера."

Фестивалът "Солени ветрове" има своя конкурсна част за нова песен и активна гражданска позиция. Наречена е "Срещу вятъра". Бунтари ли са те, като застават срещу вятъра? Бунтари са, потвърждава Доротея Табакова. Тазгодишният победител е Татяна Йотова, на която беше присъдена голямата награда. Поощрителната награда е присъдена на Биляна Тодорова.

Интервю с Доротея Табакова, Кирил Петков и Стефка Пискулийска чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15