Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестите, задкулисието и предстоящата зима - две гледни точки

Ще удържи ли кабинетът и възможен ли е друг модел на управление

Снимка: БТА

"Хората на площадите не сме там, за да кажем какво трябва да се случи, след като правителството на Борисов падне, защото това не е призвание на хората, а на политическите партии. Политическите партии и политическите лица трябва да реализират тази промяна". Това мнение изрази пред "Хоризонт" Слави Василев, който е работил в екипа на държавния глава Румен Радев по време на кандидат-президентската му кампания.

Президентът - като натоварен с политическа отговорност и легитимност - е нормално да сподели широко разпространеното мнение на българските граждани, че нас ни управлява една мафия, изтъкна Василев.

„Няма два лагера. Хората, които са излезли на улицата, не са разделени на два лагера. Това не са нито хора на Румен Радев, нито хора на Корнелия Нинова, това са хора, които не желаят вече да живеят в подобна политическа среда", коментира той и допълни, че задкулисието придобива размери, видни и за най-аполитичния човек.

„Исканията на протестиращите са за оставка на цялото правителство, част от хората искат смяна на цялостния модел на управление. Срастването на мафията, на задкулисното управление, с най-легитимните политически фигури, е повече от очевидно“, заяви Василев в предаването "Преди всички".

Румен Радев и Илияна Йотова излизат при протестиращите в началото на протестите. Снимка: БТА

"Много по-силно е гражданите да чуят, че в лицето на президента е останала една институция, която е извън руслото на контрола на ГЕРБ“, допълни Слави Василев. Според него президентът в случая е гарант за „една добра и жизнена демокрация“.

Борисов няма да подаде оставка, прогнозира той. „Ако няма рязко увеличение на хората, които протестират, кабинетът ще издържи. Не мисля, че това е лошо. Аз обаче заставам на мнението на хората по площадите – категорично трябва да престанем с този модел на управление.“

Президентът е в благоприятна позиция да зададе друг модел на управление, смята Василев. „Нямам предвид една или друга коалиция, а тотално преосмисляне на начина, по който се прави политиката.“

„В момента хората на площада са изключително емоционални. В такива моменти емоцията води, но е хубаво от време на време и малко разум да вкарваме. Емоцията е сила, която помага за рушене, но след това трябва да изградим нещо.“ Позицията е на Александър Владимиров от Института за дясна политика.

„За последните десет години се нагледахме на протести. Хора, които са на улицата, не е спирало да има нито една седмица през последните години. Каквото и да искаме да постигнем, в някакъв момент протестите ще стихнат и ще трябва да вземаме решения оттук нататък, защото всички ние като общество се возим в една лодка“, изтъкна Александър Владимиров, според когото след евентуални следващи избори не бива да се разделим отново на доволни и недоволни.

Момент от акцията на прокуратурата в сградата на президентството. Снимка: БТА

Можем ли да сложим знак на равенство между акцията срещу Нено Димов и срещу съветниците на президента? Правителството става ли заложник на политическата амбиция на Гешев? 

Главният прокурор влиза в министерства и арестува министри, действащи, и тогава няма проблем. След това влиза в президентството и тогава вече е проблем“, отбеляза Александър Владимиров. 

„Как си представяте друг вариант на такова нещо – прокуратурата да се обади - дали на министър, дали на съветник на президента и да му каже - имаме данни, че имаш такива документи, може ли да ги донесеш в прокуратурата, тихо и кротко, за да видим дали е вярно. Не е сериозно това. По същата логика полицията може да моли крадците да идват в районното, за да не ги арестува.“

Иван Гешев  Снимка: БГНЕС

Неправилно и неполезно за което и да е общество е главният прокурор да прави политически изказвания. Донякъде това е една от причините, поради които успехите на Иван Гешев в борбата му с олигархията не се оценяват, смята Владимиров. "Политическите му залитания като изказвания са причина хората, които не го харесват, да имат такова мнение.“

Ще удържи ли Борисов? „Последното нещо, което може да се каже за него е, че бяга от отговорност. След като вече два пъти е подавал оставка, можем да очакваме, че са възможни и двата сценария – и да подаде, и да не подаде", каза Александър Владимиров. 

Владимиров предупреди за опасността от реваншизъм, ако има отново служебен кабинет. Това би било вредно за държавата, смята той. Заради коронавируса и ситуацията в света дори не подозираме колко тежка може да се окаже тази зима, дори без политически сътресения, допълни анализаторът.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15