Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските младежки делегати към ООН избират приоритет за работата си

Тодор Рогошев и Кристиана Стоянова (в средата)
Снимка: Радио Пловдив


Новите български младежки делегати към ООН  за мандата 2020-2021 година са вече избрани. Тодор Рогошев от ПУ „Паисий Хилендарски” и Кристиана Стоянова  от СУ “Климент Охридски” ще работят с мандат от 18 месеца. Те ще представляват българската младеж на най-високо междуправителствено ниво и ще защитават мнението на българската младеж на национално и международно равнище. 

Рогошев е студент в юридическия факултет на Пловдивския университет. Стоянова е бакалавър по “История” и магистър “Кризи, конфликти и дипломация” в Софийски университет, както и магистър Международни отношения в Утрехтския университет.

Във финалния етап от конкурса подготовката им е оценена от комисията с представители от Министерството на външните работи, Министерството на младежта и спорта, Национален младежки форум, сдружение „Национална младежка карта” Българска платформа за международно развитие и Дружество за ООН в България.

За БНР Рогошев сподели:

„Цялостната програма е координирана от дружество за ООН, с подкрепата на Министерството на външните работи. Кръговете, през които минахме, бяха доста интересни и със сигурност предизвикателни. Изненадах се, че минах през всичко това, защото когато минеш през 4 кръга на отсяване, всеки със своята специфика, наистина накрая стават само най-добрите. Кристиана, която е моят партньор в това начинание, е страхотна. Предполагам, че хората са оценили и моите качества, но  всички хора, които бяха на финалния кръг, за мен са невероятни“

Аз винаги съм имал интерес към международното право и към международните отношения. Доброволец съм в асоциация „Голям брат, голяма сестра“ и те ми показаха програмата. За мен това беше страхотна възможност да видя как работи ООН отвътре. В хода на подготовката си за самите интервюта откриваш съвсем нов свят на българската младеж – какви са нейните проблеми…

Заради ситуацията с Covid-19 всичко е под въпрос, но най-важните неща, които ни предстоят, са Националната анкета, с която да идентифицираме какви са интересите и проблемите на младите хора в България, за да можем ние, на базата на тази анкета, да изградим план за действие в какво ще се съсредоточим. Но основното, което знаем като задължения занапред, е нашето участие в сесията на ООН.

Рогошев се интересува от качеството на образование у нас и възможността за заетост младите и това те да се почувстват чути.

"Те са много неща, които всеки млад човек може да идентифицира като проблем. Сега въпросът е оттук да изберем кой ще бъде приоритетният, върху който ще работим в близките 18 месеца".

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17