Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдебната реформа е една мантра, която никога няма да свърши, смята бившият депутат

Радомир Чолаков: Христо Иванов доведе Пеевски

"Борисов се чувства неудобно, че прокуратурата точно сега започна да иска имунитетите и на Петков, и на Бориславова"

| Интервю
Снимка: Борислава Борисова

Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната комисия в парламента. Той си спомни за конституционните промени и припомни своята позиция и случилото се тогава:

"Беше изключителен натиск. Аз съм изпитвал физическа болка от това, което знаех, че правим. Имаше политически диктат. Моят лидер ми беше казал "Слушаш какво ти казва Христо Иванов". Пеевски много правилно тогава улови политическия момент, че заради необходимостта да има конституционно мнозинство от 160+ гласа, той беше станал - доведен от Христо Иванов, интегрална част от въпросното мнозинство. Аз съм пряк свидетел. Бях председател на конституционната комисия и всичко се е случвало пред очите ми".

Конституцията казва, че обикновено Народно събрание я изменя със 180+ гласа, отбеляза Чолаков. Тогава той е бил убеден, че трябва да постигнат този брой гласове:

"Не беше невъзможно. Бях разговарял с колегите от БСП, от "Възраждане", които имаха забележки, но според мен имаха вътрешната нагласа да участват в измененията на Конституцията, защото си даваха сметка, че това е важно, отговорно и престижно. Но тогава Христо Иванов не пожела да направим опити да разширим мнозинството до 180". 

Според него Христо Иванов е имал своето значение за политиката и пак ще има:

"Сигурен съм, че рано или късно ще се върне".

Защо тръгнахме да изменяме Конституцията, попита риторично бившият депутат. Ако ограничим главния прокурор до толкова, че все едно да го няма, най-вероятно щяхме да имаме 28 или 29 главни прокурора, коментира той.

"Това, което много ме притеснява, е - идва ни някаква идея, смятаме, че е идеална и много готина, тръгваме да я преследваме с всички средства и не правим оценка на въздействието. Ние не мислим в причинно-следствени връзки. Не можем да мислим логично повече от 2 хода напред". 

По думите му законодателството е бавен, тежък и много педантичен труд. 

В предаването "Преди всички" Радомир Чолаков коментира и разследването за ареста на Бойко Борисов през март 2022 г. По думите му са извършени 10 нарушения по Наказателния кодекс:

"Аз съм абсолютно вътрешно убеден, че арестът в съвкупността си представлява серия от извършени престъпления. Очаквах, че още тогава прокуратурата трябва да реагира". 

Юристите започнаха да разсъждават като политици, остава в момента политиците да започнат да разсъждават като юристи, изказа мнението си бившият депутат. 

Според него понякога има неразбираемо бездействие на прокуратурата:

"При очевидни нарушения - нарушението, което беше извършено с ареста на Борисов беше най-очевидното от всички. Нарушението с двойното гражданство - също - там има и решение на Конституционния съд. И прокуратурата не действа".

По думите му сега Борисов се чувства неудобно заради това, че прокуратурата точно в този момент започна да иска имунитетите и на Кирил Петков, и на Лена Бориславова. Чувства се неудобно, защото разбира, че има политически подтекст, добави той, но подчерта от друга страна, че 650 хил. члена на ГЕРБ отдавна чакат това да се случи.

"Нашите занимания с реформа създадоха една привидност на реформа, пуснаха парата в свирката, изместиха фокуса върху теми, които не са решението. Изменението на Конституцията беше отклоняване на вниманието. Вместо да променим НПК, ние пуснахме парата в свирката и изменихме Конституцията, откъдето беше ясно, че никаква същинска съдебна реформа не може да се получи", коментира Чолаков. 

Според него съдебната реформа е една мантра, която никога няма да свърши. Всички имат интерес да говорим за тази реформа, така че темата няма да спре, категоричен бе той и добави, че реформата ще се случи, когато спрем да говорим за нея.

Той подчерта, че в момента се очаква всички политически сили в един глас да кажат на ВСС да спре процедурата за избор на нов главен прокурор - очаква се това морално действие. "Най-голямата политическа и юридическа грешка, която допуснахме в 49-ото НС, е, че не сменихме ВСС. Ако бяхме сменили ВСС, този разговор в момента нямаше да съществува", смята юристът.

Според него не е възможно устойчиво законодателство в този парламент. Все пак има рутинни въпроси, които трябва да бъдат решени и за които няма проблем какво ще бъде мнозинството, уточни той и добави мнението си: "Ако едно предложение е разумно, защо да не бъде подкрепено. Ако някоя партия, която не принадлежи към мнозинството, направи разумно предложение, защо да не бъде прието. За мен така се прави парламентаризъм и така се прави законодателство".

Законите трябва да се приемат с максимален консенсус, смята Чолаков, като отбеляза, че очакванията обаче са в друга посока - една група да надделее над друга, да я победи и смачка. Според него закон, приет със 121 гласа, не е стабилен, защото има друга група от 119 души, които са против и която ще използва всяка възможност да го събори. По думите му няма да бъдат много случаите, в които ще се налага да се търсят динамични мнозинства

Цялото интервю на Силвия Великова с Радомир Чолаков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос.Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..

публикувано на 02.04.25 в 10:59

Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане"

Депутатите промениха работната си програма и с 228 гласа "за" и 3-ма въздържали се от ПП-ДБ решиха дебатът по вота на недоверие да е точка първа в дневния им ред. Вотът е иницииран от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и МЕЧ за провал във външната политика. От парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане"  Костадин Костадинов изложи..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Владислава Цолова: Деца и възрастни с аутизъм се нуждаят от приемане и разбиране

Предизвикателство за семействата на деца с аутизъм е да променят очакванията си и да не търсят "вълшебно хапче" за излекуване от това състояние. Това разказа пред БНР създателят на сдружение "Аутизъм днес" Владислава Цолова, която е майка на 21-годишно момче с аутизъм.  Аутизмът – проблеми и положителни тенденции у нас По повод..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Шофьор на бус е в болница след катастрофа в Монтанско

Шофьор на бус е в болницата в Монтана след катастрофа край село Винище. Движението се регулира от пътна полиция в едната лента. Пътят е мокър от падналия дъжд. Бус с българска регистрация се е ударил в задната част на тир с чуждестранна регистрация, съобщиха от пресслужбата на полицията в Монтана. Катастрофата е станала тази сутрин..

публикувано на 02.04.25 в 10:13
Надежда Йорданова

ПП-ДБ напуснаха залата: В този нелеп цирк няма да участваме!

В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Това каза народният представител Надежда Йорданова по време на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) обявиха решението си да напуснат пленарната..

публикувано на 02.04.25 в 09:51

Борисов: ГЕРБ има две условия - еврозоната и ПВУ

И времето е кратко, и темата външна политика на е проблемна за правителството. Правителството на Росен Желязков прави това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, дружба с евроатлантическите партньори и съвместни проекти в отбранителния сектор.  Това заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов преди гласувания днес вот на недоверие на..

публикувано на 02.04.25 в 09:45