Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 прекроява работни пространства, връщат малките формати

Работата у дома преуморява, движим се малко и не общуваме достатъчно

Снимка: БГНЕС

Отворените офиси ще стават по-слабо населени, ще се създават много повече пространства за работа на по-малки екипи. Това прогнозира пред "Хоризонт" арх. Виктория Илиева, която коментира темата как ще се промени работната среда заради коронавируса.

Пространството в офисите в момента се разрежда, разстоянието между хората се е увеличило, за разлика отпреди, когато хората са били наредени един до друг и дори са били стресирани от това близко присъствие и липса на лично пространство. Общите срещи пък се провеждат в по-големи зали, споделя своите наблюдения специалистът.

Вече има изследвания, че хората, прекарващи вече няколко месеца в работен режим у дома, са страшно преуморени, изтъква още арх. Илиева. „Защото не се движат, не общуват нормално с други хора и страдат от т.нар. бърнаут и депресия. Би трябвало да се намери нов начин на работа, да създават по-големи пространства за хората да работят в тях и това да бъде смесено по-често с по-затворени офиси, където хората да работят по двама или по един, и други креативни пространства.“

„Covid-19 изненада много работещата среда, насилствено затвори хиляди офиси, отпрати милиони работещи и работодатели да се адаптират към дистанционна работа. Има очаквания този тренд да се задълбочи, както има и усещания, че този тренд е преувеличен“, коментира архитект Илиева в предаването „Преди всички“.

Арх. Виктория Илиева има опит в работата с офис пространства, фирмата й работи с големи международни компании. През последните няколко месеца наблюдава какво се случва, защото преработват в крачка вече съществуващи проекти. 

„Видяхме как се развива психологията на хората, които работят в тези офиси – по времето, когато трябваше да променим дори дизайна на офисите им и други офиси, които преработваме в момента, за да посрещнат хората обратно. Нашето усещане е, че има компании, които правят всичко възможно да превърнат работата от кухнята в дома в норма“, подчерта Виктория Илиева.

„Хората в началото бяха стресирани да се приберат вкъщи, беше насилствено, след това започна да им харесва. Някои подходиха номадски, тръгнаха да търсят селски къщи и отидоха да живеят там. Истината е, че лека-полека, под въздействието на техните мениджъри и може би на отделите по човешки ресурси, те започват да изпитват необходимост да се връщат в офисите, защото креативните срещи не могат да се заменят с нещо друго. Хората би трябвало да се срещат и да общуват, да вземат решения, имат нужда от взаимодействие с други хора, което няма как да се случи само и единствено през всичките тези технологии, които се развиват бясно в момента.“

Не бива да се подценява това, че ако работиш само във виртуално телекомуникационно пространство, управлявано от изкуствен интелект, работата може да бъде застрашена, отбеляза арх. Илиева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22