Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Веселин Дамянов

Веселин Дамянов беше великолепен български певец и актьор - вероятно много от слушателите го помнят от изявите му в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, на чиято сцена е повече от 30 години. Но неговата дейност е многостранна - той е великолепен камерен певец, пее и Моцарт, и Жилбер Беко, има изяви и на оперната сцена, и още, и още. Поводът да си спомним за него е 95-годишнината от неговото рождение на 15 юли 1925 г.

Роден е в Свищов - потомък е на опълченеца Иван Балкански-Комитата. От малък се изявява на сцената - като дете участва в оперетката на Маестро Атанасов „Самодивско изворче“. Като гимназист учи пеене при Георги Златев-Черкин, с него продължава обучението си и в Музикалната академия, но завършва и Френска филология в Софийския университет. В казармата го вземат за солист на Ансамбъла на Българската армия и 7 години той пътува из цяла България и в много страни, включително и в Китай. Изявява се на няколко младежки фестивала - в Прага, Берлин и Будапеща, и е удостоен с почетни награди.

Владеенето на френски език му помага да включи в репертоара си шансони - той е първият изпълнител у нас на песните на Жилбер Беко. От 1955 г. е солист на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“. Повече от 50 са ролите, изпълнени от него - от дебютната на Принц Кадор от операта на Адам “Ако бях цар“, до героите от оперетите на Офенбах, Калман, Лехар, Супе, Щраус, Лопец, Дунаевски, Парашкев Хаджиев, Виктор Райчев, Жул Леви и др.

Веселин Дамянов има много красив, въздействащ баритонов глас и впечатляваща осанка на сцената, изискан вкус при изграждането на ролите, има чар. Не по-малко впечатляващ бе и с изявите си като камерен певец - той изпълнява предимно френски и руски репертоар, но не са му чужди и творбите на Моцарт, Григ, Шуман, Шуберт, пее много музикално, с безпогрещно чувство за стил. Изпълнява песни на шест езика. Гостува в Германия, Франция /даже два сезона е солист на операта в Лион/, Австрия, Дания, Италия, Испания, Швеция, Белгия, бившия СССР, Гърция, Швейцария, Полша, Канада и др.

Веселин Дамянов е известен и с това, че изпълнява песенен репертоар на есперанто - език, който владее до съвършенство. Не случайно той е поканен през 1974 г. да участва в концерта на 59-ия световен конгрес на есперантистите в Хамбург. Той превежда и адаптира песни на есперанто, композира няколко песни за 100- годишнината на движението.

Веселин Дамянов умира внезапно през 1986 г., само на 61 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34