Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Веселин Дамянов

Веселин Дамянов беше великолепен български певец и актьор - вероятно много от слушателите го помнят от изявите му в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, на чиято сцена е повече от 30 години. Но неговата дейност е многостранна - той е великолепен камерен певец, пее и Моцарт, и Жилбер Беко, има изяви и на оперната сцена, и още, и още. Поводът да си спомним за него е 95-годишнината от неговото рождение на 15 юли 1925 г.

Роден е в Свищов - потомък е на опълченеца Иван Балкански-Комитата. От малък се изявява на сцената - като дете участва в оперетката на Маестро Атанасов „Самодивско изворче“. Като гимназист учи пеене при Георги Златев-Черкин, с него продължава обучението си и в Музикалната академия, но завършва и Френска филология в Софийския университет. В казармата го вземат за солист на Ансамбъла на Българската армия и 7 години той пътува из цяла България и в много страни, включително и в Китай. Изявява се на няколко младежки фестивала - в Прага, Берлин и Будапеща, и е удостоен с почетни награди.

Владеенето на френски език му помага да включи в репертоара си шансони - той е първият изпълнител у нас на песните на Жилбер Беко. От 1955 г. е солист на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“. Повече от 50 са ролите, изпълнени от него - от дебютната на Принц Кадор от операта на Адам “Ако бях цар“, до героите от оперетите на Офенбах, Калман, Лехар, Супе, Щраус, Лопец, Дунаевски, Парашкев Хаджиев, Виктор Райчев, Жул Леви и др.

Веселин Дамянов има много красив, въздействащ баритонов глас и впечатляваща осанка на сцената, изискан вкус при изграждането на ролите, има чар. Не по-малко впечатляващ бе и с изявите си като камерен певец - той изпълнява предимно френски и руски репертоар, но не са му чужди и творбите на Моцарт, Григ, Шуман, Шуберт, пее много музикално, с безпогрещно чувство за стил. Изпълнява песни на шест езика. Гостува в Германия, Франция /даже два сезона е солист на операта в Лион/, Австрия, Дания, Италия, Испания, Швеция, Белгия, бившия СССР, Гърция, Швейцария, Полша, Канада и др.

Веселин Дамянов е известен и с това, че изпълнява песенен репертоар на есперанто - език, който владее до съвършенство. Не случайно той е поканен през 1974 г. да участва в концерта на 59-ия световен конгрес на есперантистите в Хамбург. Той превежда и адаптира песни на есперанто, композира няколко песни за 100- годишнината на движението.

Веселин Дамянов умира внезапно през 1986 г., само на 61 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10