Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическата роля на албанците в Северна Македония – преди и след изборите

Снимка: pixabay

Тази седмица най-после се проведоха предсрочните парламентарни избори в Северна Македония. Гласуването трябваше да е на 12 април, но пандемията ги отложи до тази сряда – 15 юли. Формално победител е Социалдемократическият съюз на Зоран Заев, който в коалиция с албанска партия изкласи с 2 депутатски места повече от ВМРО-ДПМНЕ. Най-важната политическа битка тепърва започва. Може да се окаже, че истинският победител на изборите е Демократичният съюз за интеграция. Формацията на Али Ахмети спечели 15 депутатски места. Те биха били достатъчни, макар и за крехко мнозинство в парламента, за правителство, начело със Зоран Заев. Но Ахмети постави условие премиерът на Република Северна Македония да е друг етнически албанец

Коста Филипов, дългогодишен кореспондент на БНТ в Скопие, и Мариян Николовски от Телевизия Сител коментираха изборите в Северна Македония:

"Недейте да се плашите от организиране на избори. Изборите в условията на пандемия могат да бъдат отлично организирани – дистанция, маски, дезинфекция, всичко... Не е проблем организирането и гласуването. Проблемът е после, когато не може да се контролира социалната дистанция"  – каза Мариян Николовски.

Коста Филипов разгледа добрата позиция на албанците в тези избори: "Тези резултати, които се получиха на тези избори, сравнени с други изборни цикли през годините, показват, че етническото албанско присъствие в Собранието може би ще бъде най-голямо – 34 души етнически албанци, които, макар и разделени по политически и кланови признаци, но когато става въпрос за интереса на албанската етническа общност, винаги се обединяват в едно цяло и следват една политика." 

Филипов акцентира, че тепърва предстои една интересна политическа борба за съставяне на правителство, в което албанските политически субекти пак ще играят основна роля, както и интересна парламента работа от тук нататък. 

Защо албанските формации спечелиха повече гласове, а ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ загубиха?

За Мариян Николовски това не е най-големият успех на албанските политически партии. Може би заради ниския процент на избирателната активност общо изглежда толкова висок процентът на албанските партии. Според него през 2016-а и през 2002 г. те са имали по-високи резултати. "Всичко е възможно в Македония!" – категоричен е журналистът.

Коста Филипов има една доста логична теза, че когато двете основни партии спечелят под 50 депутатски места, тогава много трудно се съставя правителство

Загубата на ВМРО-ДПМНЕ? 

Мариян Николовски смята, че ВМРО-ДПМНЕ губи тези избори заради липсата на ясна концепция и чиста идеология по конкретни въпроси на държавата. "Липсата на ясна позиция на ръководството на ВМРО-ДПМНЕ, например по Преспанското споразумение и Договора за добросъседство с България, също стана причина да бъдат загубени много гласове."

Коста Филипов се съгласи с мнението на своя колега и допълни, че "цялата предизборна кампания на ВМРО-ДПМНЕ беше върху плоскостта на "против", а не на "за". Те заплашваха, че всички подписани договори ще се ревизират."

Целия разговор на Деян Йотов с Коста Филипов и Мариян Николовски можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисия в НС проверява дали кметът на Община Доспат е злоупотребявал със служебно положение

Парламентът създаде Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършени от кмета на Община Доспат - Елин Радев.  Според решението Временната комисия се състои от 12 народни представители и се създава в срок от един месец. За председател на комисията бе избран..

публикувано на 01.08.24 в 14:08

Стотици вярващи от поеха по поклонническия път от София до Рилския манастир

Стотици вярващи от цялата страна поеха по поклонническия път "Рилският Чудотворец“ от София до Рилския манастир.  Началото на похода беше дадено в столичния храм "Св. София", с тържествена Света Литургия и водосвет, предстоявани от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил. Поклонението, посветено на..

публикувано на 01.08.24 в 13:51

Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев от длъжността заместник-министър на земеделието е освободена Таня Георгиева. В молбата ѝ като причина за напускането са посочени лични причини, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. Въпреки че част от браншовните организации в земеделието от две седмици настояват за оставката на..

публикувано на 01.08.24 в 13:43
Светлана Жекова

Общините могат да се възползват от 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени

Българските общини могат да се възползват от над 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени до 2030 г.. Ще се приемат проектни предложения, които се отнасят до различни сектори на икономиката – транспорт, енергетика, жилищна и пътна инфраструктура, социална и техническа помощ. Финансова подкрепа ще получат проектите, които са базирани на..

публикувано на 01.08.24 в 13:39
Осман Октай

Осман Октай: Държавата е блокирана за развитие за следващите 7 – 10 години

Предупреждавам, че държавата е блокирана за развитие за следващите 7 – 10 години, заяви  в интервю пред БНР Осман Октай, бивш член на ръководството на ДПС и приближен на Доган, разделени над повече от 20 години.  Според него и с третия мандат, даден на ИТН, няма шансове да има правителство. А разцеплението на партиите и политическата..

публикувано на 01.08.24 в 13:24

Най-ниската минимална работна заплата в ЕС е в България, най-високата - в Люксембург

Най-ниската минимална работна заплата е в България – 477 евро, а най-високата е в Люксембург – 2570 евро, това сочат данните на Евростат за юли 2024 година. В сравнение с юли миналата година най-ниското възнаграждение у нас бележи ръст от 78 евро, а в Люксембург с близо 70. На втора и трета позиция след България в дъното на класацията по..

публикувано на 01.08.24 в 12:59

НС задължи здравния министър да предприеме мерки за противодействие на насилието над медици

Парламентът задължи министъра на здравеопазването да предприеме мерки за предотвратяване на насилието над медицинските специалисти. Депутатите разписаха, че в срок до 4 месеца министърът на здравеопазването трябва да предприеме действия за създаване на специализирана електронна система, в която медиците да подадат сигнали за инциденти. Тя..

публикувано на 01.08.24 в 12:50