Резултати от изпитването на ваксина срещу коронавирус в Университета в Оксфорд дадоха надежда за победа в битката с инфекцията. Резултатите, които излязоха преди 10 дена в публикация в британското научно списание "The Lancet", са резултати от първа и втора фаза на клиничните изпитания на ваксината и тези резултати са много обнадеждаващи. Те не биха могли да бъдат по-позитивни, но това са резултати от ранен стадий на тестване на ваксината – първи и втори.
"Това, което тези резултати показват, е, че ваксината действително води до имунна реакция, имунен отговор, и другото важно, което показват, е, че ваксината е безопасна. При всички участници в тези изследвания няма установени значителни нежелани реакции". Това коментира пред БНР д-р Петър Марков, преподавател по епидемиология на инфекциозните болести в Лондонското училище по тропическа медицина.
"Качеството и трайността на имунната защита, която ваксините произвеждат, зависи от това до каква степен нормалните инфекции водят до имунитет, защото различните вируси и различните патогени водят до различно траен имунитет в човека", подчерта той в предаването "Преди всички".
"Имаме работа с патоген, който е от месеци в човешката популация, той е напълно нов и ние нямаме опит в миналото, ние не знаем колко ще трае имунитетът от естествена инфекция и от ваксина. Ние можем обаче да имаме сравнително информирани допускания за това, които се основават на опита ни с други коронавируси. Този опит показва, че имунитетът срещу коронавирусните инфекции не е особено дълъг, той е от порядъка на година-две, най-много три".
По думите му работеща ваксина е много важен инструмент за контрола на инфекцията:
"Ако ние имаме ваксина, то това би довело до имунитет сред преобладаващата част от населението и това ще означава, че обществата ще могат да функционират по своя обичаен начин... Разпространението на инфекцията от новия коронавирус най-вече критично зависи от мерките, които се взимат за това разпространение".
Експертът допълни, че правителствата трябва да имат списък от мерки, които са с различна степен на ефективност по отношение на прекъсване на предаването.
"Властите в България трябва да обясняват на гражданите опасностите от разпространението на коронавируса".
Цялото интервю с д-р Петър Марков можете да чуете в звуковия файл.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..