“По същество човешката природа е една и съща. Бях далеч от къщи и срещнах много приятни хора. Пътувах много из Пакистан, за което разказвам в книгата, както и в Индонезия. Това човешко доброжелателство не си е отишло. Да, има големи социални промени, например електронната комуникация, което означава, че можем да поддържаме връзка с хора на големи разстояния, разрастващата се урбанизация и социалните промени, за да се справим с това. Текат много дискусии за този тип промени. В съвременния свят, в който повечето хора живеят в градовете, повечето от нас са обградени от непознати хора".
За това как се пише книга за отношенията към непознатите хора и чужденците по време на пандемия, писателят разказва:
„Първата чернова беше написана миналото лято, преди да започне пандемията от Covid 19 в китайския град Ухан. Когато работих върху последната редакция, бях в София, затворен между стените на апартамента, осъзнавайки, че това е ситуация, която ще продължи известно време и това коренно ще трансформира обществото ни. Така че в последната редакция писах много за коронавируса, за нарасналия страх от непознатите хора, когато ги срещнем на улицата и за усещането за риск за здравето, когато човек се намира сред тълпа. Освен това прагът на дома се превръща в стена – не искаме хора да ни посещават, избягваме да каним приятели на вечеря, така че домовете ни стават по-самотни и изолирани".
В България писателят събира любопитни истории от съвременността и се потапя в българския фолклор, който дава много храна за размисъл по темата:
„Има доста истории, включени в книгата от България. Има истории за карантината. Има една чудесна история, която един приятел от Омуртаг ми разказа. Тя е за един човек, който посрещал гости – не искам да развалям историята, като я разкажа, но ще ви дам някаква идея за какво става въпрос – един човек от едно селце постоянно посрещал гости. Някои от гостите, когато си тръгвали, били изпращани от семейството, което им махало дружелюбно с ръка, други обаче били изпращани, като домакините ги налагали с голяма тояга. И съселяните на този човек си задавали въпроса защо така различно са изпращани гостите. Тази история е всъщност приказка, която ми разказа Хасан Якуб Хасан. Така че включих подобни истории и фолклор."
Авторът на „Здравей, чужденецо“ посочва още, че в книгата се разказва за самотата в градовете и за това че живеем сред непознати хора в градовете, а селата остават обезлюдени и така самотата се настанява и в селските райони. В книгата са включени истории от селата край Видин.
"Проблемът при срещата с непознати хора е, че винаги съществува несигурност, никога не знаеш с кого си имаш работа и е съвсем естествено да се появи някаква степен на тревожност и неудобство, когато човек се срещне с непознатото. Не мисля, че е възможно да се спасим от това.
Но има много неща, които можем да направим, за да култивираме онова, което в книгата наричам филоксения – от гръцки, гостоприемство – или уважение и признателност към непознатите, към чужденците – за да се противопоставим на ксенофобията или страха от непознатите“, завършва авторът.
Книгата ще бъде издадена на английски, на немски и на корейски. Авторът се надява да бъде издадена и на български.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..