“По същество човешката природа е една и съща. Бях далеч от къщи и срещнах много приятни хора. Пътувах много из Пакистан, за което разказвам в книгата, както и в Индонезия. Това човешко доброжелателство не си е отишло. Да, има големи социални промени, например електронната комуникация, което означава, че можем да поддържаме връзка с хора на големи разстояния, разрастващата се урбанизация и социалните промени, за да се справим с това. Текат много дискусии за този тип промени. В съвременния свят, в който повечето хора живеят в градовете, повечето от нас са обградени от непознати хора".
За това как се пише книга за отношенията към непознатите хора и чужденците по време на пандемия, писателят разказва:
„Първата чернова беше написана миналото лято, преди да започне пандемията от Covid 19 в китайския град Ухан. Когато работих върху последната редакция, бях в София, затворен между стените на апартамента, осъзнавайки, че това е ситуация, която ще продължи известно време и това коренно ще трансформира обществото ни. Така че в последната редакция писах много за коронавируса, за нарасналия страх от непознатите хора, когато ги срещнем на улицата и за усещането за риск за здравето, когато човек се намира сред тълпа. Освен това прагът на дома се превръща в стена – не искаме хора да ни посещават, избягваме да каним приятели на вечеря, така че домовете ни стават по-самотни и изолирани".
В България писателят събира любопитни истории от съвременността и се потапя в българския фолклор, който дава много храна за размисъл по темата:
„Има доста истории, включени в книгата от България. Има истории за карантината. Има една чудесна история, която един приятел от Омуртаг ми разказа. Тя е за един човек, който посрещал гости – не искам да развалям историята, като я разкажа, но ще ви дам някаква идея за какво става въпрос – един човек от едно селце постоянно посрещал гости. Някои от гостите, когато си тръгвали, били изпращани от семейството, което им махало дружелюбно с ръка, други обаче били изпращани, като домакините ги налагали с голяма тояга. И съселяните на този човек си задавали въпроса защо така различно са изпращани гостите. Тази история е всъщност приказка, която ми разказа Хасан Якуб Хасан. Така че включих подобни истории и фолклор."
Авторът на „Здравей, чужденецо“ посочва още, че в книгата се разказва за самотата в градовете и за това че живеем сред непознати хора в градовете, а селата остават обезлюдени и така самотата се настанява и в селските райони. В книгата са включени истории от селата край Видин.
"Проблемът при срещата с непознати хора е, че винаги съществува несигурност, никога не знаеш с кого си имаш работа и е съвсем естествено да се появи някаква степен на тревожност и неудобство, когато човек се срещне с непознатото. Не мисля, че е възможно да се спасим от това.
Но има много неща, които можем да направим, за да култивираме онова, което в книгата наричам филоксения – от гръцки, гостоприемство – или уважение и признателност към непознатите, към чужденците – за да се противопоставим на ксенофобията или страха от непознатите“, завършва авторът.
Книгата ще бъде издадена на английски, на немски и на корейски. Авторът се надява да бъде издадена и на български.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..