Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади специалисти с предложения за иновации в здравеопазването

„Тази година за първи път правим такъв конкурс - "Проектите, които променят живота на пациентите", каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Борислав Борисов, управител на ежегодното събитие за иновации и технологии в здравеопазването по повод първото по рода си Ателие по биотехнологии в България - Biotech Atelier.

Конкурсът е част от това ателие и цели да провокира вниманието на студенти, специализанти и млади специалисти, които да търсят иновативни решения в сферата на здравеопазването. Ателието ще продължи два дни и в него участват млади специалисти от цял свят.

„Решихме да предизвикаме младите колеги да генерират предложения за съвременни модели чрез използването на нови техники – психологически техники - за справяне със стреса например, техники за подобряване на менталното здраве, подобряване на връзката между лекар и пациент, възможности за ранна профилактика и диагностика включително в малки населени места.“

Идеите трябва да са свързани основно със събиране на дневна информация за всички резултати от лечението, съкращаване на времето за обратна връзка и подобряване на взимането на решение при доставчика на здравни услуги, коментира още д-р Борисов.

„Идеята е да се достигне до дебат особено при нестандартните решения, еволюционни подходи, живеем във време, в което пандемичната ситуация ни насочи към това, че не може да има нови и бързи решения, без да има нови технологии и иновации“, посочи още д-р Борислав Борисов.

Конкурсът е обвързан и с различни награди като участие в Международен конгрес или подкрепа за втора магистратура или пък подкрепа за научна публикация.

"Фокусирани сме върху научната стойност", категоричен е д-р Борислав Борисов.

Предложения се приемат до 15 септември.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00