Училището по изкуства и занаяти във великотърновското село Русаля за даровити деца от семейства в неравностойно положение обяви дарителска кампания за разширяване на базата си. В частното училище, което безплатно обучава децата, учат 28 момичета и момчета. Още 10 чакат за прием. Ако не се реализират строежите, няма да може да бъдат приети нови деца, обясняват създателите на училището. То кандидатства и пред Министерството на образованието да получи статут на гимназия.
Необходими са 150 000 евро, които се набират чрез платформата „Хелпкарма”. Парите са нужни за основен ремонт и разширяване на кухнята, за ремонт и обзавеждане на кабинети за лекар и психолог и за надстрояване на втори етаж с нови спални помещения, обясни Радостина Тричкова, координатор на училището по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“:
„Силно сме се фокусирали върху това да завършим първия етаж от сградата за хранене, да я надградим с втори етаж, за да можем все пак да разширим пансиона и да предоставим възможност на още деца, които имат нужда от шанса, който даваме, защото без този строеж ние не можем да приемем нито едно дете повече през новата учебна година. На втория жилищен етаж ще бъдат построени девет самостоятелни стаи със санитарни възли и с общо помещение, и кухня. Обикновено в една стая живеят 3 деца“.
Дарители се отзовават и създателите и преподавателите в училището за даровити деца от социално слаби семейства във великотърновското село Русаля са оптимисти, защото винаги са разчитали на своите спомоществователи, поясни Радостина Тричкова:
„Има интерес към нея, събират се средства. Не съм сигурна, че ще успеем да съберем пълната сума, но за нас в случая всяка сума е добре дошла, всяка сума е помощ. Ние се издържаме от дарения и спонсори, и доброволчество. Особено сега, като започнем строежа, дари и хора лаици, които нямат представа как се строи, но могат да изпълняват инструкции, винаги от работна ръка има нужда“.
Училището е частно, създадено е през 2014 година от Анимари Димитрова и Златко Златков. През годините в него са отглеждани и обучавани близо 80 деца. В момента възпитаниците са 28 – от предучилищна възраст до 7 клас.
„Нашият фокус са деца от крайно бедни семейства, които нямат шанс за равен старт в живота. Те са умни, надарени, талантливи и все пак се оказват в една обстановка, в която някой трябва да им подаде ръка. Така е създадено нашето училище, такава е нашата цел, такава е нашата идея и посока за развитие. Относно новата учебна година в момента активно пътуваме и „гледаме“ деца. Трябва да видиш децата от каква среда идват, с какви дефицити са към момента, защото, по някога, има случаи в които не можем да помогнем за съжаление“.
12-годишният Валтер Георгиев от училището в Русаля е показал таланти не само в рисуването и танците, но и в роботиката и това лято спечели пълна стипендия от обучителното сдружение „Тинузавър“ за едноседмичен лагер по природни науки в Еленския Балкан.
10 деца кандидатстват за прием в училището за талантливи деца от социално слаби семейства, които ще се учат на изкуства и занаяти в Русаля. Двама от сегашните ученици са завършили 7 клас, и ако училището не получи статут на гимназия, ще трябва да бъдат записани в друго училище, обясни координаторът Радостина Тричкова:
„Водим много силна борба от няколко години насам и се надяваме вече да станем гимназия. На този етап министерството не вярва, че имаме капацитета, възможността и професионалистите да обучаваме деца в гимназия. Не бива, не е редно деца, в които си вложил толкова търпение, усилие и професионализъм, да ги върнеш там, откъдето са дошли“.
До два месеца се очаква Министерството на обрязованието и науката да реши дали основното училище за даровити деца в Русаля ще стане гимназия.
Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.
Европейската комисия настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума във Велинград. Това става ясно от становище на Дирекция "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" до изпълнителния директор на Българската агенция по..
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..