Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Платформата The Brave Stories - уроци по дух

Вяра Деянова
Снимка: bravestories.eu

Всяка една история ние много внимателно подбираме, за да носи своя контекст, за да стига до максимално много хора. Това каза в ефира на БНР Вяра Деянова - създател на платформата The Brave Stories.

Тя разказа историята на Морис Гринберг, български учен, който в момента е първият, разработващ софтуер за комуникация на деца и възрастни с увреждания.

"И тези хора могат да правят много. Ние заснехме историята на Ани от Търговище, която тръгна на училище. Сега завърши първи клас благодарение на този комуникатор и нейният интелект се оказа, че е две години пред връстниците ѝ", допълни в предаването "Преди всички" Вяра Деянова.

На платформата можете да прочетете и историята на Евгения Йорданова от Благоевград, израснала в образовано семейство.

"На 40 години Евгения отива да помогне за известно време на умиращата си леля и там намира писма, писани от баба ѝ до майка ѝ, от които разбира, че тя не само, че е осиновена, но е родена в затвора, защото биологичната ѝ майка забременява на 18 или 19-годишна възраст по време на комунистическия режим. Родителите на момчето, от което забременява, решават, че това ще попречи на бъдещето на сина им и я изпращат в Сливенския затвор", подчерта Деянова.

"И Евгения е родена там, до 6-ия месец е живяла там. Казва, че когато е изписана от затвора заедно с майка си е била голяма колкото мишка - малка, с много здравословни проблеми, майка ѝ се е качила на влака за Благоевград и я е оставила пред първата врата на хубава къща".

Евгения се среща с биологичната си майка, прощава ѝ и посвещава живота си на това да помага на изоставени деца. Дълги години е ръководила дома за изоставени деца в Благоевград. "Тя е уникална жена, която е урок по дух", изтъкна Деянова.

Цялото интервю на Диана Дончева с Вяра Деянова можете да чуете в звуковия файл.


Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полицейското куче Роки от Берковица

Да бъдеш Роки, но не Балбоа

Помощно средство , което след време се бракува – такава е терминологията в полицията, когато става дума за кучета на служба . Не защото инструкторите и водачите им не ги уважават или не са привързани към тях – напротив. Повечето живеят с кучетата, често ги осиновяват и така четириногите полицаи остават в семействата..

публикувано на 20.03.23 в 22:20
“Самоубийството на Ангел Кънчев“

Според историци Левски вижда у Ангел Кънчев свой последовател

В деня, в който се навършиха 151 години от гибелта на революционера Ангел Кънчев, русенският историк и изследовател д-р Веселина Антонова представи пред ученици от училището, което носи името на възрожденеца, нови и малко известни факти от живота му. В Русе името на Ангел Кънчев носят улица, читалище, основно училище, професионална гимназия и..

публикувано на 19.03.23 в 08:25

Проучването на историческия царски храм във Велико Търново бе описано в книга

Археолозите професор Николай Овчаров и професор Хитко Вачев описаха в книга резултатите от епохалното проучване, което направиха преди десетина години около историческия царски храм „Светите равноапостоли Петър и Павел“ във Велико Търново и разкриването на църквата „Св. Иван Рилски“, където до края на 15-и век са били съхранявани мощите на закрилника на..

публикувано на 19.03.23 в 07:00
Михаил Груев

Държавна агенция "Архиви" с нова изложба

До 26 март в Държавна агенция "Архиви" може да бъде разгледана изложбата "Осъждане и спасение. Съдбата на българските евреи 1940-1944 година".  Чрез снимки и документи експозицията показва реакцията на гражданското общество и на целия български народ, които протестират срещу антиеврейската политика на правителството.  Посетителит могат да видят и..

обновено на 19.03.23 в 06:51

С концерт "Сцена пълна със слънца" ще бъде отбелязан денят на хората със синдром на Даун

На 21 март се отбелязва Международния ден на хората със синдром на Даун. По повод деня, който ще се превърне в празник, в дом на културата Искър в „Дружба“ от 19 часа, с вход свободен, ще има концерт – интеграция, наречен "Сцена пълна със слънца" – от Коледа до Св. Константин и Елена“, постановка и хореография на Петя Григорова. Участие ще вземат..

публикувано на 19.03.23 в 05:54

Милин Джалалиев: Видеоигрите могат да бъдат отдушник на гнева

Играенето на видеоигри е свързано с някои негативни митове, докато съвременни проучвания по темата откриват положителни аспекти за личностното развитие и менталното здраве в следствие на тази широко популярна в съвремието ни развлекателна дейност. Около това се обединиха участниците в дискусия „Видеоигрите – митове и възможности“.  В събитието се..

публикувано на 19.03.23 в 05:00

Болката и надеждата се оглеждат в 40 снимки от земетресението в Турция

40 снимки, направени от пожарникар и журналист, показват лицето на трагедията от унищожителния земетръс в Турция. „Апокалипсис по Рихтер“ е озаглавена изложба в Горна Оряховица, която показва разрухата, мъката, но и частицата надежда след унищожителното земетресение в Турци от февруари. Снимките на спасителя Мирослав Маринов ще бъдат дарени..

публикувано на 17.03.23 в 11:10