„Семейството почти е изчерпало всички възможни правни възможности в страната, затова се прибягва и до европейските институции, за да се защитят правата на децата“. Това каза пред БНР адвокат Диана Радославова от Центъра за правна помощ „Глас в България“. От три години Центърът работи по казуса на афганистанско семейство с две деца, което е заплашено от депортация в родината им заради съдебно решение и отказ от закрила.
От Центъра са сезирали за случая Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
„Семейството идва от Афганистан. Тук има една изначална политика на Държавната агенция за бежанците за некредитиране на изключително сложната ситуация в Афганистан, която е призната от всички международни организации за изключително сложна, променяща се към влошаване. Има най-много цивилни жертви, като много от тях са деца и жени“, обясни адвокат Радославова в предаването „Преди всички“.
„В конкретния случай става дума за баща, който е преследван от талибани, майка – жертва на ранен принудителен брак, и деца, потърпевши от всичко това. Те са дошли на едно по-добро място в България. Тук е минал целият им съзнателен живот. Семейството беше вече разделено няколко пъти“.
Според Диана Радославова в момента няма полезен законодателен ход семейството да получи закрила.
„В момента, в който те загубят временните си документи за закрила, дори и да не могат да бъдат депортирани в Афганистан, те остават в България в един параграф 22. Те могат останат да живеят тук години – изключени от социална, образователна и здравна закрила и помощ“.
„Има законодателен луфт какво се предприема към такива хора, които не могат да бъдат депортирани и как те могат да бъдат включени в системата", категорична е още Радославова.
Под натиска на Европейската комисия и във връзка с предприети срещу България процедури вчера Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за убежището и бежанците. Най-същественото изменение е свързано с представителството на непридружаваните малолетни и непълнолетни чужденци, поискали международна закрила у нас. Предвижда се те да се представляват от адвокати от регистри от Националното бюро за правна помощ, а не от общините.
Интервюто с Диана Радославова можете да чуете в звуковия файл.
Догодина предстои издаването на биографична книга за тенора Аспарух Лешников-Ари . Тя е дело на внучката на певеца Джесика Лешников, която е оперна певица, и на д-р Веселина Узунова от Историческия музей в Хасково. Идеята се ражда след като Джесика за първи път посещава Хасково миналата година, когато бяха отбелязани 125 години от рождението на..
Частично бедствено положение заради неколкодневна липса на ток е обявено и в най-малката община на Велико Търново – Сухиндол. Кметските наместници купуват и носят вода и храна на хората по селата. На генератори е домът за болни с деменция в село Горско Косово . Не работят клетките на мобилните оператори и хората нямат връзка с близките..
Кошмарът почти свърши - така може да се обобщи картината в Ловешко. След петдневно прекъсване е възстановено електрозахранването във всички селища на областта. Все още обаче остават отделни улици, махали и абонати без ток. Равносметката на жители на различни села в региона: "Четири дена стояхме без ток. Много трудно – с животни, с всичко. На..
Социални предприятия от цялата страна участват в еднодневен базар в Народното събрание. Базарът "Малкото е много" е организиран от Общността на социалните предприятия "Дар Пазар", платформа на Българския център за нестопанско право и народните представители Деница Сачева и Илина Мутафчиева. Участват 15 социални предприятия с..
Училищно радио има в Професионалната гимназия "Васил Левски" в Мездра. Това е първото радио, което се монтира в учебното заведение. Идеята е на директора и е реализирана с подкрепата на училищното ръководство. Радиото е изградено със собствени средства на училището . Основната му цел е да работи като електронен училищен звънец, както..
След дни без ток и вода в Силистренско, на жител на силистренското село Калипетрово не му издържаха нервите и нахлу в сградата на "Енерго-Про" , за да приготви закуска за семейството си . Явор Павлов стана популярен не само в родния си край, но и в страната с действията си - за разлика от всички останали, които само коментират в..
Откога датират първите поселения на българи в Албания, как живеят сънародниците ни в Голо бърдо, Гора и Мала Преспа, какви са възможностите пред младите хора от български произход и перспективите пред националното ни малцинство в контекста на проведеното от септември до ноември преброяване на населението в Република Албания – отговорите..
16-годишният Виктор Попов има нужда от лечение на тежко онкологично заболяване . Преди месеци момчето е диагностицирано с остеосарком - агресивно..
Има ли основание за касиране на избора за кмет на София? Това ще стане ясно през новата година. Софийският административен съд, който е сезиран с..
Голямо лицемерие е всичко, което се случва от страна на ПП-ДБ. Това заяви пред БНР Сергей Станишев, евродепутат, бивш лидер на БСП и бивш премиер...