Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятна академия по роботика в еленското село Мийковци

Образователното сдружение "Тинозавър" дава стипендии за деца

Снимка: Сдружение Тинозавър

С лятна академия по роботика започват ученическите лагери по природни науки в село Мийковци в Еленския Балкан. По забавен начин десетки деца, проявяващи интерес към роботика, математика, химия, физика и биология, ще усвояват нови знания в едноседмичните лагери от 2 август.

Близо 30 деца и младежи от цялата страна на възраст от 10 до 16 години ще имат възможност да преминат през различни нива на обучение, да работят по свой собствен проект, да учат по забавен и интересен начин.

„Летните академии продължават по една седмица, като всяка седмица е профилирана - за физика, за математика, биология, химия, електроника, роботика, програмиране“, каза в предаването „По първи петли“ Невен Боянов от великотърновското образователно сдружение „Тинозавър“, организатор на лятната академия по роботика.

„Нашите преподаватели помагат на децата по възможно най-забавния и практически ориентиран начин. Това, което започнахме тази година, е да подсигурим няколко стипендии за деца, които нямат възможност да си позволят академията финансово и много се радвам, че има хора, които ни помагат в това.“

Две даровити деца от София и един ученик от училището по изкуства и занаяти за деца от семейства в неравностойно положение във великотърновското село Русаля са стипендиантите, които ще се учат и забавляват по време на курса по роботика.  

„Учителите са млади, ентусиазирани, обичат да правят това, за което са там. В края на седмицата всяко дете, след като направи някакъв проект в екип с други негови приятели, го представя. Това е начинът, по който учат. Всичко е базирано на учебните материали, които ние сме създали, които се ползват в училищата в страната, в частни школи, дори и във Великотърновския университет също се преподава по подобна програма, която ние сме създали“.   

Министерството на образованието и науката в последните години изпълнява много проекти за насърчаване на интереса на учениците и студентите към природните науки, защото кадрите в тези направления са малко и не достигат за науката и индустрията. Занятията по интереси за децата с наклонности към природните науки, им дават възможност да се ориентират кариерно в бъдеще.

Летните академии дават знания на децата, които не са включени в учебните програми в училищата“, поясни още Невен Боянов от сдружение „Тинозавър“. „Което много им помага след това да се реализират, да вземат решение къде да учат, след като завършат училище, да започнат да работят по други проекти."

Като много добър пример той посочва ученици, преминали през академиите, които преди няколко месеца участвали в съревнование за млади предприемачи в България и са спечелили една от наградите.

"Да правят нещо смислено с ръцете си, с главата си, вместо да гледат само видеа в YouTube и са създали проект, който може да прерасне в следващите няколко години в истински бизнес“.  

Летните академии по природни науки в Еленския Балкан се организират от фондация „Университет за деца“, където учители, учени и предприемачи работят, за да вдъхновят ученици от всички възрасти да открият и развият талантите си в различни области на науката, изкуството и занаятите.  

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41