Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спокойно премина 27-ият ден на протести в столицата

| обновено на 05.08.20 в 00:09
Снимка: БГНЕС

В 27-ия ден на протести в София движението в града беше блокирано на три ключови места - "Орлов мост", кръстовището при ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" и това при площад "Независимост".  Полицейското присъствие пред Министерският съвет беше засилено. Обстановката на протеста беше спокойна. 

Хората се събраха в 19 ч. пред сградата на Министерския съвет.  Минути преди 21 ч. Велислав Минеков от т. н. "Отровно трио" съобщи на хората, събрали се пред Президентството, за блокирания път към ГКПП "Капитан Андреево". Новината беше посрещната с бурни овации. Минеков съобщи още, че главният прокурор Иван Гешев е увеличил охраната си с още 13 души, което щяло да струва 1 милион лева на данъкоплатците. Това предизвика недоволството на събралите се. Те се заканиха да посрещнат Бойко Борисов на "Цариградско шосе" за конференцията, на която ГЕРБ събира актива си.  

Проведе се и традиционното шествие на протестиращите в центъра на София. То започна минути след 21 ч. Протестиращите преминаха за около 20 минути през бул. "Цар Освободител" до "Орлов Мост". За кратко беше блокирано кръстовището с ул. "Г. С. Раковски". Движението по бул. "Дондуков" пък беше освободено. Към 23 ч. на "Орлов мост" все още имаше доста хора, предимно младежи. 

Спокойна е обстановката на „Орлов мост“ към полунощ. 

В палатковия лагер има стройна организация, установи БНР. Когато се зададе линейка, се прави коридор тя да премине безпрепятствено без да застрашава хората няколко. Координаторите на лагера носият жълти жилетки, които отговарят за реда и тишината. Има и комуникация с другия лагер - този пред Ректората на Софийския университет. Протестиращите от "Орлов мост" са изпратили днес храни, дарени от граждани, на майките на деца с увреждания в другия лагер.

В палатковия лагер на "Орлов мост" се прожектират филми. Протестиращи са поставили и пощенска кутия, в която събират послания към депутатите и управляващите. Мнозина от идващите на протеста влизаха между палатките и разговаряха с протестиращите, които нощуват в тях. 

Хората от палатките са категорични, че няма да се откажат от исканията си за пълна промяна на системата и оставка на правителството и главния прокурор.

„Няма да се предадем и ще стоим докрай“, сподели протестиращ пред БНР.


По-рано днес, около 21 ч., Малка група от десетина протестиращи се отправи към сградата на БНТ с призиви за оставка на генералния директор на телевизията Емил Кошлуков и искане за достъп до националния ефир, за да изразят мнението и исканията си. Те снимаха разговорите си с охраната на телевизията, която не ги допусна до сградата.



По-рано днес стана ясно, че общо 5 души са обявили гладна стачка в палатковия лагер пред Министерски съвет.

Един от тях вече 5 денонощия не се храни и не пие вода. Състоянието му не е никак леко, обясниха протестиращи с него в палатките. През деня е бил прегледан и от лекар, но въпреки препоръките им Владимир Генов ще продължи да гладува и да не приема течности:

“Не мога да определям сам състоянието си, мога да кажа, че се появиха болки в бъбреците. Преценил съм, че това е начин да предизвикам онези отсреща да направят нещо, което се иска от всички нас. За мен има по-важни неща от здравето“, каза той и уточни:

“За първи път протестирам с такъв вид протест, протестирал съм по други начини. И разбрах, че само с викане през мегафон и търсене на справедливост не става, трябва да се търси и по друг начин. Реших, че това е начинът! Това са каузи и за тях си струва абсолютно всичко“.

Исканията са добре известни: Оставка на правителството и на главния прокурор, дистанционно и машинно гласуване и свикване на Велико народно събрание за промени в конституцията.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50