Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затягане на мерките в Обединеното кралство и карантинен период за повече държави

Анти-ваксърските протести се подкрепят от крайно-десните на Алтернатива за Германия

Британският премиер Борис Джонсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Имаме положителна промяна в позицията на британското правителство към опасността от увеличаване на броя на заразените с коронавируса и затягане на мерките“, съобщи в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Румяна Вакарелска, журналист в Лондон. Тя работи към американска корпорация за финансова информация и анализ и отразява Covid-19 и въздействието му върху бизнеса.

„От две седмици започват планове за затягане на мерките, планира се следващият етап за борба с Covid-19, докато няма ваксина, планира се самия период на ваксинирането и в самия процес се включват и евентуалните протести. Тук имахме протести като „Животът на тъмнокожите има значение“, имаме опит с такива протести, то не бяха антиваксърски и Covid протести", разказа Вакарелска.

"Имаме всички основания за затягане на мерките, защото в момента имаме малко под 1000 души заразени на ден. Като преди седмица бяха около 600, но пък в момента нямаме смъртни случаи във Великобритания, което е уникално.“

По думите на Румяна Вакарелска усилено се говори да има карантинен период за граждани от много повече държави. Такъв има за гражданите от България, има за Испания, очаква се да се наложи и за Франция, където случаите най-бързо нарастват, коментира още журналистът.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България в момента е в етап на управление на кризата, който отвън не изглежда добре. А в момента във Великобритания всеки ден се коментира дали трябва да се затворят заведенията, за да се отворят училищата.“

По повод антиваксърските протести в Германия, Вакарелска е на мнение, че това се извършва от определена група хора, които протестират и срещу мерките за коронавируса.

„Вече има мерки срещу тези протести – Гърция например вече ще разследва хора, които разпространяват конспиративни теории, за първи път във Великобритания имаме съдебен процес срещу жена, която беше в един подобен процес по време на най-строгите мерки – и тя е пример какво се прави с хората, които не спазват мерките за дистанция", допълни Румяна Вакарелска.

По думите й, участниците в голям антиваксърски протест в Германия са били определени от политическите партии и част от обществото в Германия като "ренегати, хора, които са срещу каквото и да е било власт, което в 21 век не е израз на демокрация, а на този протест е имало над 20 хиляди души“.

„Но пък на протеста никой не е носил маски и участниците са плюели пресата и медиите, за да разпространяват заразата“, завърши анализа си Вакарелска.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15