Сдружение "Образование и бъдеще" в Разград подготви свой проект в рамките на кампанията "От нас зависи" на коалицията от неправителствени организации ravni.bg, който представя идеи за пълноценна грижа за деца с увреждания.
"От нас зависи да кажем ясно, на цялото общество, за проблеми, които съществуват, където неправителственият сектор е в състояние да помогне", обясни в предаването "Преди всички" Стела Ковачева от организацията "Образование и бъдеще".
На децата с увреждания трябва да се предоставят грижи според потребностите на всяка дете. необходима е индивидуална оценка за всеки човек.
"В нашият проект сме се фокусирали върху две деца и техните семейства и ще им помогнем като осигурим възможност чрез ерготерапевтични изследвания те да получат специален продукт, който да подобри техния начин на живот", подчерта Ковачева.
Виолета Минчева е лице на кампанията на сдружение "Образование и бъдеще". Тя е емигрирала в Австрия, за да търси помощ за детето си. Работила е като журналист. Преквалифицирала се е, сега е педагог. Работи в организацията "Каритас" в Австрия от 6 години.
"Познавам нещата и от двете страни. Познавам проблематиката като родител, познавам вече проблематиката и като специалист, който всеки ден работи с такива деца. Разликата между Австрия и България е в това, че има цялостна концепция и акцентът не е в политиката, не в това на кого се дават парите, акцентът е в това да се доведе едно дете или един възрастен до самостоятелност", каза Виолета Минчева.
Системата на раздаването на пари в Австрия е различна от системата на раздаването на пари за хората с увреждания в България, коментира Минчева.
"Това, което ми хареса в проекта на Стела Ковачева е, че акцентът е прехвърлен в специализираната грижа за това дете. Тези деца, които имат увреждания, те имат различни нужди - дали има нужда от ерготерапевт, дали има нужда от някаква друга помощ, трябва да се направи специализирана оценка и да се работи по това", подчерта Виолета Минчева.
В Австрия парите за подпомагане на дете с увреждане се изчисляват според часовете, които са необходими, за да получи помощ детето.
Двете мнения можете да чуете в звуковия файл."Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..