Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трагедията в Бейрут - водеща международна тема на седмицата

Доброволци разчистват улици в Бейрут.
Снимка: БТА

В международния новинарски поток тази седмица темата „коронавирус“ беше изместена от драматичните събития в Бейрут. Във вторник ливанската столица беше разтърсена от мощни експлозии. Тя избухнаха след пожар на пристанището, където от шест години се съхраняват над 2800 тона амониев нитрат, конфискуван от кораб. Взривовете опустошиха пристанището и причиниха разрушения в почти половината от петмилионния Бейрут. Жертвите са над 150, ранените - хиляди. Жилищата на стотици хиляди хора са в руини. Премиерът на Ливан Хасан Диаб заяви, че амониевият нитрат е бил съхраняван на пристанището без необходимите мерки за безопасност. Арестувани са 16 служители на пристанището в Бейрут, задържан е и началникът на митниците. Създадена е разследваща комисия, която получи срок от четири дни да намери отговор на всички въпросителни около експлозиите на фона на растящото напрежение сред жителите на града. По улиците на Бейрут в четвъртък излязоха гневни демонстранти, които чупиха витрини на магазини, хвърляха камъни по полицаите и поискаха оставката на правителството, което обвиняват в престъпна небрежност.

Само в рамките на таи седмица общият брой на потвърдените случаи по света се увеличи с един милион и надхвърли 19 милиона, като повече от половината от тях са в САЩ, Бразилия и Индия. САЩ продължават да са най-засегнатата от вируса държава. Бедствено положение беше въведено в австралийския щат Виктория. В столицата на щата Мелбърн в четвъртък започна шестдневна пълна карантина. Улиците на петмилионния град са пусти, затворени са повечето магазини и предприятия. Под по-строги ограничения бяха поставени над 27 милиона души във Филипините. В Европа мерките остават разхлабени, но в много държави и тази седмица броят на новозаразените за денонощие отново държи невиждани от май стойности. Световната здравна организация удължи с още три месеца режима на международно извънредно положение и не очаква кризата да приключи скоро.

Снимка: БГНЕСИзненадваща новина дойде от Мадрид: Бившият крал на Испания Хуан Карлос предприема доброволно изгнание заради корупционния скандал, в който е замесен. Става дума за договор за високоскоростна железопътна линия в Саудитска Арабия, от която испанският монарх е получил 100 милиона долара от покойния саудитски крал. Разследването се води от испански и швейцарски прокурори. В съобщението, с което испанският двор излезе, беше посочено, че Хуан Карлос напуска Испания, за да не създава допълнителни проблеми на своя син - крал Фелипе Шести, който управлява от 2014 година в и без това напрегната обстановка. Дворецът в Мадрид отказва да съобщи къде се намира абдикиралият преди шест години монарх. Първоначално испански медии твърдяха, че той е заминал или, за Португалия, или за Доминиканската република, а впоследствие се наложи предположението, че Хуан Карлос е пристигнал с частен самолет в Обединените арабски емирства.

Новоизбраният парламент на Северна Македония проведе тази седмица първото си заседание. На него стана известно, че Зоран Заев - лидерът  на спечелилия най-много гласове Социалдемократически съюз, започва преговори за съставяне на ново правителство. Заев е уверен, че до 10-15 дни ще има резултат и ще успее да състави действащо проевропейско правителство. Коалицията на Заев разполага с 46 от общо 120 депутатски места в парламента в Скопие. Само две по-малко има ВМРО-ДПМНЕ. Нейният лидер Християн Мицкоски изключва голяма коалиция със социалдемократите, но все пак не откава участие в преговорите за нов кабинет. Според анализатори ключова роля ще играе третата политическа сила - Демократичният съюз за интеграция, който води предизборната си кампания под мотото, че е настанало време за първи премиер албанец. Остава неясно дали тази формация ще влезе в коалиция със социалдемократите на Заев.

Екипажът на американския космически кораб „Дракон“ се върна на Земята. Корабът на частната компания „Спейс Екс“, с двама астронавти на борда, се откачи от Международната космическа станция и се приводни по план в Мексиканския залив. Компанията на предприемача Илон Мъск влезе в историята, когато на 30 май изведе в космоса астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен на борда на пилотирания космически кораб „Дракон“. Това беше първото изстрелване на астронавти на НАСА от американска територия от близо десетилетие и първа мисия, с която частна компания изпраща хора в орбита.

Светът да се откаже от ядреното оръжие! Този призив чухме отново от японския град Хирошима - 75 години след американската атомна бомбардировка. На 6 август 1945 г. загиват 140 хиляди души. Паметта им беше почетена в четвъртък с церемония в Парка на мира в Хирошима.

Обзора на международните новини от седмицата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Запрянов

Запрянов: До края на септември България ще получи 8 изтребителя Ф-16

До края на септември България ще получи осем изтребителя Ф-16 Блок 70, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БТА. Първите два изтребителя се очакват в края на март и през април, следващите три в средата на годината, а следващите три в края на септември.   Пред Нова телевизия Запрянов увери, че инфраструктурата е готова за..

публикувано на 09.02.25 в 22:25
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд Тръмп предложи населението на Газа да бъде преместено в съседните Египет и Йордания, за да може..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната сигурност.  "Европейците трябва да поемат отговорност за този конфликт. Президентът Тръмп възнамерява..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея планира да развива ядрения арсенал на страната си

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун обяви, че възнамерява и занапред да засилва ядрения арсенал на страната си.  В обръщение по време на визита в министерството на отбраната Ким увери, че не иска "ненужно напрежение" в региона, но засилващото се сътрудничество на Съединените щати, Япония и Южна Корея води именно до това. По думите му "армията и..

публикувано на 09.02.25 в 20:49
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп очаква при проверките в Пентагона да бъдат разкрити злоупотреби за милиарди долари

Президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква да бъдат открити злоупотреби за милиарди долари, предназначени за американските въоръжени сили. В интервю за телевизия  Fox News  Тръмп съобщи, че "може би в следващите 24 часа" ще натовари своя сътрудник Илон Мъск и подчинените му служители да влязат в Пентагона, за да проверят как се харчат средствата на..

публикувано на 09.02.25 в 20:34