Творбата има историческо значение, защото с нея и „Орфей и Евридика“ започва реформата на великия оперен композитор Глук през 60-те години на 18 век. Тази реформа променя пътя на оперното изкуство в последвалите векове. Глук се противопоставя на съществуващата дотогава „опера серия”, в която съдържанието няма особено значение, а на сцената певците изпълняват безсмислено виртуозни арии, по-скоро за да представят невероятните си вокални и технически възможности. В новаторските си опери Глук прави синтез между музиката и драматичното действие, подчинява музиката на драмата.
Спектакълът на театър Ла Фениче е великолепен - много добре интерпретиран музикално и много впечатляващ като постановка. Ще започна с постановчика, който е и художник на декорите и костюмите - прочутият италиански режисьор и театрален художник Пиер Луиджи Пици. Отдавна не бях гледала толкова красива постановка! Всичко е в бяло, с повишаване на драматичното напрежение се появява и черния цвят, но не само тази игра на двата цвята е впечатляваща. Всичко на сцената е красиво, подредено и логично, във всеки момент виждаш красива жива картина -благородна и спокойна, дори и при финалните поклони на участниците.
Изпълнителският състав е много добре подбран. В ролята на Алцеста се представя италианският сопран Кармела Ремиджо - една от най-известните днес белкантови певици. В репертоара й са героините на Росини, Белини и Доницети, прочута е с интерпретацията на моцартовите героини. Само в “Дон Жуан“ като Донна Анна и Донна Елвира е пяла в 750 спектакъла по цял свят! Партията на Алцеста е много трудна и вокално, и като артистично изпълнение. Тя е на сцената по време на целия спектакъл - тежко изпитание, с което се справи великолепно. Партньор в ролята на Адмето й е американският тенор Марлин Милер, певец с престижна кариера в Европа с моцартов репертоар, но пее често и барокова, и съвременна опера. Красив глас и вълнуваща артистичност показа той. В другите две по-малки роли бяха италианецът Джорджо Мисери – Евандро, съвсем отскоро на сцената, но вече с утвърдена известност в Италия като белкантов певец, и чехкинята Зузана Маркова - ярък колоратурен сопран и много красива физически. Въпреки че е дебютирала на 16 години в родината си, кариерата й започва през 2011 г. много успешно и днес продължава по цял свят.
Остава да споделя възхищението си от хора на театър Ла Фениче – перфектен, въпреки че през цялото време е на сцената, а има и сложни движения. Благодарност към диригента на хора Клаудио Марино Моути. Със солови партии участваха и две деца от Пиколи кантори венециани - много музикални и много трогателни. И накрая, успехът на спектакъла на „Алцеста“ се дължи и на вещото ръководство на известния френски диригент Гийом Турнитер, познат по цял свят като ръководител на камерни ансамбли за барокова музика.
От 22 до 24 септември в Рим ще се състои XVI фестивал на българското кино. Събитието ще се проведе в Дома на Киното. На откриването ще присъстват министърът на културата Кръстю Кръстев, номинираната за "Оскар" през 2021 г. Мария Бакалова и режисьорът Мариан Валев. С неговия филм "Чалга" и в присъствието на участващите в лентата актьори..
В продължение на 14 години Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се утвърди като един от водещите форуми за класическа музика в Пловдив. Есенното издание тази година ще бъде открито на 21 септември със специален концерт, наречен "Музата на Моцарт - кларинетът", с участието на италианския изпълнител на исторически кларинет..
Стефан Илчев провежда първото си национално турне. На 7 октомври той ще зарадва почитателите си в София. Концертът в столицата ще е в Зала 1 на НДК и ще бъде най-големият. Певецът вече се е срещнал с публиката в Бургас, Варна, Велико Търново, Стара Загора и Пловдив. "Всеки концерт си имаше своята идентичност. Най-емоционален ми беше..
Екранизацията на "Записки по българските въстания" на Захарий Стоянов с режисьор Георги Дюлгеров ще бъде по кината от 29 септември. Преди това "Записки по едно предателство" ще бъде показан в Копривщица, Бургас и Варна. На 27 септември е голямата предпремиера в София. "Специално за този филм на проф. Георги Дюлгеров, за неговите филми, не..
Изложба с творби на български самоуки художници се открива на 21 септември във Франция . С експозицията, която ще продължи до 10-и ноември, Българският културен институт в Париж открива есенния сезон. За втора поредна година наши творци, принадлежащи към творческото течение "арт брут", ще покажат работите си във Франция. Събитието е озаглавено..
"Задължително трябва да се промени авторът от книга до книга, защото иначе не си личи неговото развитие и той трябва да мисли по различен начин всеки път, сядайки пред листа". Това сподели в предаването "Нощен Хоризонт" Димитър Петров – Регѝн, автор, пишещ стихове, разкази и приказки, преминал през всякакви професии, включително и тази на..
Талантът на писането и рисуването рядко битуват заедно в живота на един човек. 18-годишната студентка в Американския колеж в София Йоанна Лалева събира и двете дарби в първата си книга с провокативното заглавие "Пътят на егото". Противно на очакването за лирична и чувствителна натура, тя е и прагматичен млад човек, който се занимава с физика и..
Самоцелното създаване на разследващи органи е задача, която на практика трудно може да бъде реализирана и няма да доведе до нищо добро. Това..
При протестиращите дойдоха и депутати от "Възраждане": "Искам бъдеще за моите деца и за моите внуци, бъдеще за България. Правителството, което..
Протестът оголи много проблеми в земеделието . Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред...