Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трета поредна нощ на протести в Беларус

| обновено на 12.08.20 в 13:46
Протестите в Беларус ескалираха след поредната изборна победа на президента Александър Лукашенко.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трета поредна нощ на протести в Беларус след преизбирането на настоящия президент на страната Александър Лукашенко.

В столицата Минск стотици демонстранти издигнаха барикади, докато полицията се опитваше да разпръсне протестиращите с гумени куршуми и шумови гранати. Целият център на столицата беше блокиран от спецчасти на полицията и други силови структури.

Информационните агенции съобщават, че силите на реда обискират дворове и входове на жилища, спират автомобили и задържат пътуващите в тях, носещи бяла гривна, превърнала се в символ на протестите.

Същевременно министерството на външните работи на Беларус отхвърли международните критики за репресиите на властите срещу масовите протести и нарече неприемливи изявленията на редица европейски политици, направени след изборите.

От министерството заявяват, че са готови за конструктивен диалог по темата с всички чуждестранни партньори и за предоставяне на конкретни факти, разкриващи действителната причина за събитията.

Европейският съюз заяви, че президентските избори в Беларус не са били „нито свободни, нито честни“, и заплаши да наложи санкции за отговорните за последвалото насилие.

В декларация на първия дипломат на ЕС Жозеп Борел, одобрена от 27-те страни членки, се настоява за прекратяване на насилието на протестите и за незабавно освобождаване на всички задържани.

Ситуацията в Беларус ще бъде обсъдена на неформална среща на външните министри на Европейския съюз на 27 и 28 август в Берлин.

Беларуската полиция е задържала над 1000 протестиращи през третата нощ на протести, избухнали след президентските избори, в които пореден шести мандат спечели президентът Александър Лукашенко, предаде Ройтерс.

Според информацията на вътрешното министерство по време на протестите през изминалата нощ са пострадали 51 демонстранти и 14 полицаи.

Външните министри на ЕС обсъждат санкции в петък

Европейските външни министри ще се срещнат в петък, за да обсъдят санкции срещу Беларус след оспорвания вот и последващото насилие над протестиращи. Това съобщи днес шведският първи дипломат Ан Линде.

През февруари т.г. ЕС удължи с една година действието на оръжейното ембарго над Беларус, а също и ограничителните мерки срещу четирима граждани на страната, за които се предполага, че са свързани с изчезването на двама политици от опозицията, един бизнесмен и един журналист през 1999 и 2000 година.

Така действието на наказателните мерки се удължава 28 февруари 2021 г.

Първите санкции срещу Минск и президента Александър Лукашенко бяха въведени от ЕС във връзка с нарушаване на правата на човека още през 2002 г. През февруари 2016 г. обаче ЕС реши ограничителните мерки на срещу 170 души, включително президента Александър Лукашенко и срещу три компании да отпаднат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Светлана Тихановска

Лидерът на беларуската опозиция напусна страната си и е в Литва

Лидерът на беларуската опозиция Светлана Тихановска е в безопасност и се намира в Литва, съобщи в Туитър литовският министър на външните работи Линас Линкявичус. Самата Тихановска потвърди, че е напуснала Беларус по свое желание, след като..

обновено на 11.08.20 в 14:32
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио замина от Израел за Саудитска Арабия

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио замина от Израел за Саудитска Арабия днес, след като потвърди американската подкрепа за еврейската държава на срещи в Ерусалим, предаде АФП. В Рияд първият дипломат на САЩ ще се срещне със саудитските..

публикувано на 17.02.25 в 08:46
Симеон Караколев

Симеон Караколев: За да стигне една храна до магазина, някой трябва да я произведе

Българската аграрна камара организира утре кръгла маса "Мястото на българския производител на храни на българския пазар" . Междувременно работна група в Министерството на земеделието ще обсъжда заявени промени в законодателството, засягащи..

публикувано на 17.02.25 в 08:06

Очаква се нов призив за бойкот на търговските вериги на 20 февруари

Обществените организации, които инициираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, ще представят резултатите от акцията си. На пресконференция днес те ще призоват за втори отказ от пазаруване на 20 февруари...

публикувано на 17.02.25 в 08:05
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Справедлив мир за Украйна няма да има!

Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди всички" той коментира планираните за днес срещи в Париж и Рияд относно ситуацията в Украйна и..

публикувано на 17.02.25 в 07:57

Най-малко 10 жертви след проливни дъждове и наводнения в САЩ

Опасно зимно време създаде рискове за повече от 100 милиона души в югоизточната част на Съединените щати. Наводнения, кални свлачища и силни ветрове оставиха десетки хиляди без ток, а властите съобщават за най-малко 10 смъртни случая. Девет..

публикувано на 17.02.25 в 07:54

Заради катастрофа е затворен околовръстният път на Монтана

Катастрофа затвори околовръстния път на Монтана в посока от Видин за Враца. Пътният инцидент е станал преди 6 часа тази сутрин. Движението е пренасочено през града. Над 20 сантиметра е новата снежна покривка. Пътни полицаи са на място и..

публикувано на 17.02.25 в 07:49

Администрацията на Тръмп е спряла уволнението на стотици федерални служители

Администрацията на Доналд Тръмп е спряла уволненията на стотици федерални служители, които работят по програмите за ядрени оръжия на САЩ, предаде "Асошиейтед прес". Според информацията 350 служители от Националната администрация за ядрена сигурност са били..

публикувано на 17.02.25 в 07:42