Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Силвена Ставрева: Има алтернативи за дистанционно обучение

Предлагат се специални онлайн паралелки или излъчване на живо на уроците от класната стая

Снимка: Община Русе

Родители продължават да настояват да има избор как да учат децата им – дистанционно или присъствено и прилагат медицински аргументи в полза на дистанционното обучение.

Доц. д-р Силвена Ставрева е университетски преподавател и един от организаторите на петицията за онлайн учебна година. Петицията е подписана от повече от 1000 души, изпратена е и писмена позиция до различни институции.

Съществува отпор в самите училища, от самите учители, за които преминаването в режим на дистанционно обучение се е оказало изключително трудно, смята Силвена Ставрева. „Което обаче не означава, че не беше ефективно.“

Дистанционното обучение да бъде включено като възможност за избор при предстоящите промени в Закона за предучилищното и училищното образование, призовава доц. Ставрева.

Трудна ще бъде логистиката, да се направи седмичното разписание, както за децата, така и за учителите, признава тя. „Затова сме дали алтернативи за организацията на дистанционното обучение. Това ще бъде най-лесно с наличието на един лаптоп и на добра интернет връзка във всяка класна стая, така че детето, което е на дистанционно обучение, да може да се включи и да наблюдава урока, който учителят преподава.“

Това според Ставрева е в унисон с препоръката през новата учебна година учителят да стои зад катедрата и да има минимален контакт с учениците. „Тоест той ще бъде видим и за другите деца.“

Ако няма как да стане това, могат да се организират паралелки за деца в дистанционна форма на обучение – на общинско, областно и национално равнище, предлагат още застъпниците на дистанционния режим.

Сред медицинските възражения на родителите срещу присъственото обучение в условията на Covid-19 са различни състояния и заболявания, които се явяват рискове – например астма и диабет.

Има много хора, които искат присъствено обучение. Ето начин – ние предлагаме, той е разумен - да бъде намален броят на децата, които се намират в класните стаи“, аргументира се доц. Силвена Ставрева.

„Само си представете – в една училище, в което класните стаи не са повече от 30 кв. м. и вътре има 25 деца и един учител за време 5-6 часа по 40-45 минути: какво ще се случи на втория ден, ако продължаваме по същия начин да не спазваме масово никакви препоръки за дистанция, за дезинфекция?“

Мнението на доц. Ставрева чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32