Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел следят заразените с Covid-19 с високотехнологична система

Израел
Снимка: EPA/БГНЕС

В началото на карантината през пролетта Израел беше пример за добро справяне с епидемията, а сега е в червената зона. Демонстрации, в които вече вземат участия цели семейства, футболни агитки, импровизирани плажни купони на учениците, за които лятната ваканция завършва в края на месеца - всичко това увеличава заразените от Covid-19 в Израел.

До края на юли в страната функционираше архаична система за контрол върху заболелите от Covid-19. Медицински сестри се свързаха по телефона с присъствалите на едно или друго мероприятие и в тефтер записваха имената на присъствалите. От няколко дни службата за контрол върху вируса премина в ръцете на армията.

Използват се високите технологии за установяване на пътя на един или друг заразен и възможните му контакти с други хора. Командният пункт на системата прилича на hi-tech парк. Повечето анализи се правят от изкуствен интелект. Използват се сигнали от телефоните на доказано заразени от вируса, а също доброволно приелите приложение, което сигнализира, ако са в близост до болни, както и записите на камерите от програмата „Умен град“ и на част от записите на охранителни фирми.

Мобилизираните за работа в това звено в по-голямата си част са мобилизирани запасняци на възраст до 30 години. Те са служили в медицинските роти и са доброволци на Червения кръст (в Израел се нарича „Червената звезда на Давид“). Има и компютърни специалисти. Силно са намалели грешките с напразна тревога, която означава двуседмична домашна карантина с всички последствия от нея. Отработват се механизми за отделяне на местата с повече заразени. Така през зимата няма да се налага да се подлага на карантина цялата държава. Селищата се разделят на „зелени“, „оранжеви“ и „червени“. В „зелените“ животът може да продължи в обичайния си ритъм, без да се пречи на икономиката и културата. 

Снимка: EPA/БГНЕС

"Според разчетите, мобилизираните в централното звено и няколкото му филиала в най-сериозно заразените райони трябва да са 1000 души плюс 500 студенти доброволци. Засега сме намерили малко над 700 души. Най-много заразени има в религиозните райони. Семействата са големи и ако един се зарази, най-често и останалите боледуват. Там не приемат много от забраните, валидни за останалите израелски граждани. Силно религиозните обикновено не служат в армията и не може да ги мобилизираме. Търсим доброволци от общността - компютърно грамотни, да преминат медицински курс за Covid-19", пояснява главният координатор в щаба по коронавируса на Израел проф. Рони Гамзо.

„Възприемат ни като „злодеи“, защото може да осуетим нечия ваканция или планирано пътуване, да отменим тържество и изведнъж човек да се окаже в карантина. Но не ние сме виновните, а вирусът“, допълва той.

"Правим всичко, за да се намалят грешките. Отговаряме на възраженията. Уточняваме къде действително се е намирал онзи, когото сме уведомили с SMS, че трябва да бъде изолиран. Глобите за неспазване на карантината се равняват приблизително на минималната заплата за страната."

В един от хотелите, където са настанени хора с положителна проба, при които болестта преминава безсимптомно, се намира ученикът Моше Ронит. Вече 12 дни той е затворен в бивш четиризвезден хотел на брега на морето в Тел Авив.

"След два дни трябва да ме изпишат. Не искам да се върна вкъщи. Навън има забрани за масови дискотеки и за купони на брега на морето и други забави. В хотела няма. Вече сме заразени. „Купонът“ в хотела  малко прилича на летуванията в България или Кипър, където цели хотели бяха завзети от тийнейджъри, без присъствието на родителите им. За нас тази ваканция, на всичко отгоре, е и безплатна. Само дето ни забраняват да плуваме в морето и да излизаме със сърфове. Пазят спасителите от нас", разказва Моше.

Репортажа на Искра Декало можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15