Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иво Христов: Статуквото се бетонира чрез имитация на промяна

Влизаме в отклоняващ маньовър, за да докретаме до изборите напролет

Иво Христов
Снимка: БГНЕС

Статуквото се бетонира чрез имитация на промяна на статуквото. Така определи предложенията на ГЕРБ за промени в Конституцията и свикване на Велико народно събрание проф. Иво Христов, преподавател и депутат от гражданската квота на БСП.

По същество предложенията, които Борисов прави, са вън от дневния ред – и на протестите, и на задълбочаващата се политическа, институционална и икономическа криза наесен, смята Христов, според когото е налице класическо изместване на проблема.

В предаването "12+4" Иво Христов поясни, че предложенията звучат като „опит за изземване на стратегическата инициатива и печелене на време, за да докараме нещата до редовни избори напролет“.

Това е ситуация, в която се хвърлят на публиката бомбастични неща, които голяма част от нея не е компетентна да преценява, но й звучат добре. Велико народно събрание, нова конституция, отмяна на земното притегляне и прочее. По този начин всеки, който се обяви с разумни експертни доводи срещу това, ще бъде обвинен като крепител на статуквото и против кардинални промени. /…/ Много хитроумна игра, безспорно.“

Голяма част от отправените предложения са в правомощията на обикновено народно събрание, а освен това Борисов знае, че те няма да минат, подчерта проф. Христов.

„Но в следващите 6 месеца ние ще влезем в този отклоняващ маньовър и ще се замеряме взаимно с аргументи кой е „за“ и кой е „против“ статуквото. И така ще докретаме до заветния февруари – март. Цялото упражнение е: местим въздуха от точка А до точка Б, като избразяваме борба със статуквото, с мафията, с всичко останало. Целта не е да се говори с аргументи и експертно – тоест обущарят да се произнася само за обувките и не по-нагоре, но за огромна част от населението това звучи много примамливо.“

Протестът има ясни лозунги и не би трябвало да се отклонява от тях, смята Иво Христов.

Ако нещо има значение в Източна Европа в момента, това са събитията в Беларус, които имат като далечна цел поредна атака срещу Русия, отбеляза още Иво Христов.

„Тоест ние общо взето сме, на езика на нашия 500-годишен господар, в калабалъка. Това позволява на българските местни политически мошеници вече 30 години да шмекеруват. Тъй като не сме особено важни, а когато се наложи, те са готови да продадат и майка си и баща си, само и само да останат на власт по отношение на международните фактори.“

Как събитията у нас се разполагат в контекста на руските енергийни проекти и предстоящите президентски избори в САЩ:

„Ако Борисов падне от власт, тръби няма да има. Ако Борисов остане на власт, не искам да съм на негово място. Той в момента се опитва да услужи на двама господари, които имат взаимоизключващите се интереси. Едните от изток, другите от запад. Резултатът може да бъде нихилиране на тези, които са по средата“, коментира Иво Христов пред БНР.

„За последно ние сме играли самостоятелна роля в далечната 1912 година – падането на Одринската крепост. Оттам нататък сме помощно колело в нечия чужда геополитическа каруца.“  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55