Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на спасението - "благодаря" може да се каже и без думи

Снимка: БТА

За 16-та поредна година отбелязваме Деня на спасението. 15 август е денят, в който почитаме десетките лекари, медицински специалисти, пожарникари, спасители и доброволци, загинали по време на работа, спасявайки човешки живот. 

Известни са имената на 130 лекари и 20 медицински сестри, загинали по време на работа. Тази година към тях прибавяме още четирима лекари, една медицинска сестра и двама шофьори на линейка, които до последно са помагали на болни от Covid-19, но не са могли да спасят своя живот. 

В деня на спасението ви срещаме с трима лекари, за които пространството между живота и смъртта не е непозната територия.

Всекидневно ходене по ръба на бръснача в битката за живот. Такова е ежедневието на д-р Асен Хаджиянев, неврохирург в столичната болница „Св. Иван Рилски“. Работата му е фина, прецизна и много отговорна. Всеки спасен е триумф на живота над смъртта, а всеки изгубен пациент причинява болка, с която не се свиква.

„Целта на всеки един лекар е да помогне. За съжаление се сблъскваме с много злокачествени заболявания, с много други болести, които могат да доведат до неблагоприятен изход. Всеки един от нас, преминавайки през времето, няма как да се игнорира и този проблем и човек да стане нечувствителен към болката и страданието на хората.“

Колкото и човек да е ерудиран и рутиниран, отговорността не се губи с годините, признава д-р Хаджиянев.

Човешкия живот е съвкупност от тяло и дух и е грешно, говорейки за спасение, да разделяме едното от другото, смята д-р Слави Тодоров, 27-годишен спешен медик, ръкоположен и за иподякон. Убеден е, че с вяра се лекува душата, а медицината лекува тялото и дава всичко от себе си да успява и в двете. 

И на един човек да съм помогнал, се чувствам спокоен и удовлетворен, а това вътрешно спокойствие е несравнимо, споделя той за предаването "Чуй лятото". „Все пак влагам душата си в работата. Чувствам спокойствие, когато съм на работа, въпреки че е толкова напрегната и постоянно има някакъв риск, някаква опасност.“

Дълго помни спасените, чиито живот е висял на косъм. Не пропуска да отбележи ролята на вярата. „Докато Господ ни направлява, всичко ще бъде наред. Често се случва хората да нямат глас даже да изкажат „благодаря“, то се чете в очите им, вижда се един пламък на вяра и надежда. Усещането е уникално – да го видиш в очите на близките“, разказва д-р Тодоров.

И лекарите изпитват страх, не крие доц. Георги Попиванов. Живота си на военен лекар, участвал в три задгранични мисии, той поделя между ВМА и православния храм "Рождество Христово" в столичния кв. „Младост“, където е иподякон. Вярва, че отговорността за човешкия живот едновременно тежи и възпитава „и всъщност в един момент се оказва, че ти дава повече, отколкото взема“.

С напредъка на технологиите хората сякаш забравиха, че са смъртни, коментира доц. Попиванов. „Понеже се подобри качеството на живот, много заболявания се лекуват и някак си хората се самозабравихме и си мислим, че човек може да бъде жив на всяка цена. Не приемаме смъртта, започваме да търсим виновни за смъртта на даден човек, а тя е естествен завършек на живота.“

Пренаситения материален свят, в който живеем, води до заблуди и грешки. „Забравили сме да благодарим, защото приемаме нещата за даденост. Духовните липси се запълват с материални неща“, допълва военният лекар.

В Деня на спасението посланието на лекарите е едно - да бъдем единни и да им вярваме повече. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12