Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Не очаквам революционни програми в предизборната кампания в САЩ

Всичко ще бъде подчинено на това колко е важно да бъде отстранен Тръмп, смята преподавателят

Христофор Караджов
Снимка: БНР

Рано е да се каже дали кандидатът за вицепрезидент на демократите в САЩ Камала Харис носи повече плюсове или повече минуси. Тя беше най-логичният избор на демократите. Това коментира за БНР Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет.

"По принцип кандидат вицепрезидентът има традиционна роля в американската електорална политика - да напада  по-остро, отколкото титулярът може да прави. Да напада опонентите. Нищо обаче не е традиционно и характерно, когато имаме Доналд Тръмп", каза в предаването "Преди всички" Христофор Караджов. 

Харис има сложна биография - била е прокурор, което я прави уязвима от лявото крило в  Демократическата партия заради това, че е заемала по-строги позиции спрямо престъпността, изтъкна Караджов.

Интересното е, че Джо Байдън и Камала Харис имат два противника -  единият е Доналд Тръпм, но другият е коронавирусът, подчерта преподавателят.

"Не очаквам някакви особено революционни речи, революционни програми, да се говори за "зелената сделка", за всеобщо здравно осигуряване, не и когато има 2,8 трилиона долара дефицит. Дори и полицейската реформа, която беше огромна причина или част от протестите в края на май и началото на юли тази година, дори и тя все пак не е задача за някаква партийна конференция, спусната отгоре, а ще бъде решавана от всички 18 хиляди полицейски управления, т.е. това са местни проблеми, които ще бъдат решавани там", отбеляза Христофор Караджов.

Той прогнозира, че в кампанията за президентски избори в САЩ ще се заложи на прагматизма:

"Ще се говори за това колко е важно да бъде победен и отстранен Тръмп и всичко останало ще бъде подчинено на това, т.е. демократите ще се опитат да убедят лявото си крило, че всичко е по-добре от това Тръмп да остане на власт и в същото време да се насочат към сърцата и умовете на центристите."

Председателят на Камарата на представителите на американския конгрес Нанси Пелоси каза, че ще свика Камарата тази седмица, за да гласуват законопроект, забраняващ на Пощенската служба на САЩ да извършва каквито и да е промени в дейността или нивото на обслужването. 

"Ако има проблем с пощите, ако пощите изведнъж бъдат претоварени от много бюлетини, които се изпращат, защото в едни избори гласуват около 120-130 милиона души, и ако има проблем с това, има огромен риск да има много непреброени бюлетини, което ще предизвика съмнения за това какви са резултатите от изборите", смята Караджов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите да се предифинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва.  Имам..

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15