Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Луджев: Без власт ГЕРБ ще се разпадне като картонена кутийка

Има ли нужда от конституционен ремонт - прочитът на двама депутати от VII-ото ВНС

Петко Симеонов: Да се дадат повече правомощия на президента

Снимка: БГНЕС

Двама депутати от VII-ото Велико народно събрание, приело настоящата Конституция, дават своя прочит на предложените от ГЕРБ промени в основния закон. В предаването „12+4“ темата коментираха Димитър Луджев и Петко Симеонов.

ГЕРБ не предлага изцяло нова конституция, а настоящата не е овехтяла, е мнението на Димитър Луджев. Като се изключи намаляването на броя на депутатите, всички останали предложения нямат нужда от Велико народно събрание, посочи той.

За всички е ясно, че това е един лицемерен нескопосан опит да се избегне оставката на правителството и да се удължи това управление горе-долу до редовния му срок. Великото народно събрание е възможност да се избегнат избори, проведени от служебен кабинет, при условие, че подадат оставка. Което те не искат, тъй като един служебен кабинет ще проведе почтени избори по сегашния закон, който предвижда и машинно гласуване.“

Димитър Луджев  Снимка: БНР

Според Луджев управляващите се опитват да избегнат изборна загуба заради намалялата електорална подкрепа на ГЕРБ, съчетана с намалена възможност за манипулации на изборния резултат чрез машинното гласуване, ако се проведат избори в условията на служебно правителство.

„Затова целият този безсмислен напън е за някакво Велико народно събрание, което въобще не е необходимо в момента. Напротив – то се превръща в пречка за реална промяна. Затова пробутват и тази идея за мажоритарни избори, както беше и през 90-та година, само че някак забравят, че тогава мажоритарните избори бяха на два тура, не можеше да се спечели от първи тур. Ако се вкара тази система – ВНС с мажоритарни избори с един тур: те на това се надяват да си укрепят положението“, коментира Луджев и прогнозира, че „това няма да мине по простата причина, че техните партньори не са заинтересувани“.

С мажоритарно гласуване ГЕРБ и БСП ще спечелят почти всички мандати и ще елиминират шансовете на набиращите скорост опозиционни формации, категоричен е Димитър Луджев. „Това е простата сметка, която се прави. Но аз мисля, че на всички им е ясно за какво става дума.“

„Те много добре знаят, че ако сега се проведат избори за обикновено народно събрание, те ще ги загубят. ГЕРБ не може да спечели повече от 25%. В Народното събрание ще влязат 3-4 нови формации, с тях – нови млади хора от тези, които протестират – хора, несвързани с миналото, с ГЕРБ, мутрите и практически ще се даде възможност за създаване на нов тип управление. А ГЕРБ загубят ли властта, те ще се разпаднат като картонена кутийка, както се разпадна царското движение (НДСВ – бел.ред.) Защото това е една властова партия – клиентела, която се крепи на това, че държи администрация, държи бизнес поръчките“, отбеляза в анализа си Луджев.

Петко Симеонов  Снимка: БГНЕС

За Петко Симеонов действаща конституция е добра и дава достатъчно възможности за промени от страна на обикновено народно събрание. Той допълни, че основният ни закон има "много ясна философия".

Като се свиква ВНС за изработване и приемане на нова конституция, трябва да имаме ясно съзнание, че всички закони от последните 30 години и изградените институции се основават на сегашните конституционни текстове, изтъкна Петко Симеонов.

И ако тръгнем към нова конституция, ние можем да попаднем в лавина, плетеница от проблеми. Цялото законодателство, институциите, които са изградени, са изградени на основата на действащата конституция.“

Симеонов е скептичен за промяна на основния закон, но признава, че някои редакции могат да се направят.

„Нека има ВНС. Ние се нуждаем от такава крайна институция. Може да се промени глава 4, за президента – да му се даде законодателна инициатива и право за искане вот на недоверие за правителството. Да се махне фигурата на вицепрезидента, а президентът да се избира от народното събрание. Ние сме попаднали в особена „фигура“- целият народ избира президента, а правомощията му са никакви, той е някак оттласнат, отделен от парламента. /…/ Ако Народното събрание избере президента, примерно с 2/3 или 3/4 от гласовете и му дадем допълнителни правомощия, без да отнемаме от досегашните му, тогава президентът става фигура с равнопоставена парламентарна тежест пред Министерския съвет и ще избягаме от тази ситуация, при която имаме Народно събрание, което е инструмент на изпълнителната власт“, смята Симеонов.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24

Биляна Дудова ще се бори на репешажите за бронза

Биляна Дудова ще участва на репешажите за бронза в категория до 62 килограма за жени от турнира по борба на Олимпадата в Париж, след като победилата я по-рано на четвъртфиналите Ирина Коляденко от Украйна надви трикратната световна шампионка и сребърна медалистка от Токио 2020 Айсулу Тинибекова от Киргизстан на полуфиналите. Коляденко взе реванш срещу..

публикувано на 09.08.24 в 21:46

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все по-често..

публикувано на 06.08.24 в 13:34