Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Стефанова се бори срещу ранните бракове на ромски момичета

Юлияна Стефанова
Снимка: Здравка Маслянкова

Едно 16-годишно момиче от Горско Ново село в община Златарица се е посветило на каузите да се бори срещу ранните бракове сред ромските момичета и да противодейства на агресията и домашното насилие. Юлияна Стефанова шие българския трибагреник и извезва герба, за да подари флага на училището си за първия учебен ден.

Юлияна Стефанова е пълна противоположност на стигмата за ромския етнос. 16-годишното момиче от златаришкото Горско Ново село се е посветило на много каузи. От две години е доброволка към центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ и организира различни инициативи срещу ранните бракове сред ромските момичета и борбата с домашното насилие:

Ромските традиции са много по-различни от българските - ранни бракове. Аз съм против. Според мен не е правилно това, което се случва, съсипваш детството на едно младо момиче. Станах доброволец в център „Амалипе“, говоря с мои приятелки, старая се да ги убеждавам, че е много по-добре да останат в училище, отколкото да се обречем на ранен брак. Много се радвам, че наистина успявам да запазя момичетата, много от тях съм ги накарала да се върнат в училище. Освен за ранни бракове и тормозът над жените - Бог е дал ръка на мъжа, за да се грижи за жената, да я закриля, а не да я удря, да я наранява“. 

Юлияна Стефанова, Даниела Христова       Снимка: Здравка Маслянкова

С каузите си срещу ранните бракове и срещу домашното насилие Юлияна Стефанова е победител в националния конкурс на център „Амалипе“ - „Момиче с мечти“. Ромското момиче учи с още 125 деца от няколко села в обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница в община Лясковец. „Темата за толерантността е основна в работата ни“, споделя директорът на училището Даниела Христова:

„Работим много години приоритетно в тази област, защото ние сме един умален модел, макет на българското общество. Първо ние като родители трябва да бъдем така скроени, че да приемаме различията и това е нашата цел - да научим децата да приемат различията, да ги разбират и да живеят заедно, защото това е бъдещето. Юлиянка с лидерските си качества и умения увлече и другите момичета, но това е много сериозен проблем. Тя успява да разговаря с тях, а и примерът, който дава, защото тя е отлична ученичка, говори повече, отколкото ние бихме мотивирали“, подчерта  Христова.

Юлияна и по-малката ѝ сестра помагат на родителите си, които отглеждат животни в родното им село в Златаришкия балкан. Разказва, че по време на извънредното положение ѝ било трудно и учила през мобилния си телефон с лоша интернет връзка, но завършила с отличен и няма пропуснато нито едно занятие в училище. Тази година ще е в последния, десети, клас на училището в Джулюница: 

Разбира се, радвам се, че моето семейство ме подкрепя, че ме насърчава към по-доброто, към образованието, защото образованието е една светла пътека. От учителите научих едно - винаги бъди себе си, бъди толерантен, отнасяй се добре с другите. Моята цел е да си завърша образованието тук, след това да продължа може би във Велико Търново. Мечтая да видя студентска книжка в ръцете си и се надявам да го постигна с много труд. Знаем, че всичко в средата е разхвърляно, но е прекрасно в края. Надявам се и при мен така да се случат нещата“, допълни  Юлияна Стефанова. 

Обединено училище „Петко Славейков“ в село Джулюница          Снимка: Здравка Маслянкова

От месец април 16-годишното ромско момиче е започнало да шие за училището си българското знаме и да бродира върху него герба: „Наистина случайно прочетох за Райна Княгиня и ме запали отвътре и си казвам - защо и аз да не опитам, мога да го направя, защо не".

Директорът на училището в Джулюница Даниела Христова е подготвила мястото на входа на училището за поставяне на трибагреника, ушит от 16-годишната Юлияна Стефанова:

„А същевременно то има символично значение, както каза Юлияна - когато го погледнем и аз, и децата да се сещаме за Юлияна и за нейните послания. Може би ни липсваше нещо в училището, а сега вече всичко ще си бъде на мястото. На 15 септември очакваме нещата да се нагласят, да се наредят, да имаме страхотни ученици и едно страхотно послание, което Юлияна лично ще отправи към децата“, каза Даниела Христова.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17