Той анализира статистиката в Германия и тази в България и разминаването между по-големия брой нови случаи, съчетан с малко на брой смъртни такива в Германияq и по-малкото заразени, но повече починали на този фон в България. Анестезиологът определи числата като "леко смущаващи" и посочи, че проблемът в България генерално е липсващата подробна статистика, която да сравнява и откроява причините за това – дали те са организационни или терапевтични.
В Германия националните дружества на отделните лекарски специалности периодично обновяват препоръките и методичните указания за лечението на най-тежките случаи заболели от Covid-19. Анализират се подробно всички проучвания и опитът в световен мащаб и се ревизират подходите за лечение, обясни д-р Таблов.
„И дават възможност на лекарите, на нас – да се ориентираме в целия този океан от информация, защото това хич не е лесен процес. Нещата доста динамично се променят.“
„В България, доколкото знам от колеги, така единна национална рамка няма. Няма методични указания на, да кажем, дружеството по анестезиология, което да даде на колегите тази възможност да се ориентират в цялата информация, тоест оставени са малко всеки сам да се оправя, поединично, което не знам дали е най-продуктивният модел.“
Подобна рамка би стандартизирала подхода и би улеснил лекарите в ежедневната им работа, категоричен е д-р Борис Таблов, който обърна внимание и на човешкия фактор в здравната ни система – на места лекарите са твърде възрастни, а на места – млади и още неопитни.
Риск анестезиологът вижда в това в непрекъснато излизащия поток от информация медиците да се объркат и да предприемат лечение, което да се окаже, че вече не се препоръчва или вече е дало негативни резултати.
„Това е една форма на защита – и за лекари, и за пациенти. Че това, което се прави е най-актуалното и адекватно към дадения момент.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода. Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..
Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...
Сняг до 18 см натрупа в област Монтана. На територията на областта най-много сняг тази нощ е паднал в град Монтана, а най-малко - в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова, ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена снежна покривка от изтеклото денонощие е регистрирана на..
Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...
След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..