Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пострадали животни очакват своите осиновители

Постери с 5 животни за осиновяване популяризират каузата в столичното метро

Снимка: Фондация „Четири лапи“

Започна кампания на организацията за защита на животните “Четири лапи” за популяризиране на отговорното отношение към домашните любимци и бездомните животни. Осинови.ме влиза в софийското метро с нов акцент - търсене на дом за пет животни, претърпели тежки травми. Така историите на петте животинчета могат да стигнат до повече хора.

В България има тенденция за увеличаване на осиновяванията на безпородни и бездомни животни, но животни с увреждания все още много трудно се осиновяват, особено кучета.“ Това каза пред БНР Явор Гечев, дългогодишен председател на фондация “Четири лапи”.

Главните герои на кампанията са Фелисити, Лея, Рафи, Борис и Мъркоран.

Рафи   Снимка: Фондация „Четири лапи“

„Това са пет от най-тежките случаи, с които се сблъскаха през годините нашите лекари. Особено случаят на Рафи и на Мъркоран е много показателен. Рафи е около 60-килограмов кангал, огромно животно, развъдено в един от тези съмнителни развъдници, купил го човек от радомирско село и в момента, в който животното започнало да проявява признаци на здравословни проблеми (те са за съжаление генетично наследени проблеми с костите), просто го е изхвърлил на улицата, добри хора са го спасили. Рафи, за да може да живее без болка, да може да си стъпва на задните крака, имаше нужда от серия от операции, които са уникални в световен мащаб, за щастие в България се правят“, разказа Явор Гечев в предаването „Преди всички“.

Не по-малко драматична е историята на Мъркоран, загубил две лапички – предна и задна, под капака на автомобил, където се е криел. 

„Когато човекът е стартирал двигателя, машината е откъснала лапичките. Затова се наложи да бъдат поставени импланти, след доста интересни и уникални операции. Мъркоран е готов за осиновяване, той е изключително любвеобвилен, през цялото време търси човешка компания и се надявам съвсем скоро някой да го хареса на тези плакати в метрото“, обясни още Гечев.

Явор Гечев е намерил Борис на булевард „Цар Борис III“, затова и му е останало това име. „Беше бебенце, съвсем малко, със сериозна инфекция. Успяха лекарите ни да го спасят, лапата беше ампутирана, но с три лапички живее много добре. Много игрив, много жизнен, страхотно котенце и аз съм сигурен, че ще бъде осиновен. Който иска да си вземе хубаво черно коте, Борис е неговото коте".

Кандидат осиновителите попълват специална анкета и преминават през сериозно „сито“. Прави се среща с кандидатите и животинчето. Ако всичко върви по план, следва пробен период. На финала се стига до подписване на договор за осиновяване. По-сложната процедура гарантира, че животното ще попадне в правилните ръце, посочи Явор Гечев в предаването "Преди всички".

На плакатите в метрото има QR код, който при сканиране със смартфон отвежда към профила на съответното животно.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53