Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

Снимка: Велина Махлебашиева

"За да може миналото да стане видимо, лесно за възприемане и разбиране, да може да се съхрани това огромно национално богатство“ – с тези думи в средата на 20 век етнографът Лазар Донков обяснява идеята си за създаването на Архитектурно – етнографски комплекс "Етър"

60 години от откриването отбелязва екипът на музея. С неговия директор проф. Светла Димитрова припомняме началото, разговаряме за миналото и днешното, за промените в нагласите на туристите и предизвикателството да осигуриш това "живо" представяне на занаятите в съвремието.

Етър
В Музея на открито "Етър" майсторите на традиционни за този край занаяти показват пред посетителите уменията си и хвалят стоката си. В празничния ден влизаме в работилниците на сарача и мутафчията, отиваме при грънчаря и се спираме при майстора на народни музикални инструменти.
Празникът на пестила в Етъра е традиционен, както и приготвянето на тази сладост от балканджиите, наричана  "Габровски шоколад". 
Етър

Пестилът е признат от международната организация Slow Food за уникален продукт и е вписан в световната книга "Арка на вкусовете". Недалеч от нашето импровизирано студио пред туристите майсторлъка си в приготвянето на този десерт от сини сливи показват  Йонка Николова и Николай Христов.

Някогашните габровски занаятчии, за да изтъргуват стоката си, трябвало да умеят да вземат ума на клиентите си. Когато подхващали своите лакърдии, хората от полето отваряли и сърцата, и кесиите си.

Габровци си създали име на добри търговци, които хем търсели сметка от всичко, хем умеели да се шегуват. Обичали да се надсмиват над себе си, а изглежда това се харесвало и на хората, с които правели алъш-вериш. 
Музея на хумора и сатирата
Така още през 18-19 век започнали да се разпространяват истории, в които главният герой бил почтеният, но пресметлив балканджия. Историята за това как Габрово става столица на смеха проследяваме в Музея на хумора и сатирата, където наш екскурзовод е Светлана Михайлова.
Стигаме до Архитектурно - историческия резерват "Боженци" край Габрово, където също празнуват 60 години от началото
Боженци
Вървим по калдъръма с екскурзовода Елена Николова и търсим връзката между занаятите, търговията и габровските шеги. Разходката ни започва от емблематичната за Боженци къща "Баба Райна".
В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан", където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - "ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН".

Още по темите слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52