Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Допитванията стават инструмент за предсказания с наближаването на избори

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Получилият тази седмица номинация за президент на демократите в САЩ Джо Байдън се очаква да изнесе днес реч по време на провеждащия се виртуално партиен конгрес. Според последното съвместно допитване на „Вашингтон пост“ и Ей Би Си Нюз двойката Джо Байдън – Камала Харис води пред Доналд Тръмп – Майк Пенс сред регистрираните гласоподаватели. Резултатът – 53% спрямо 41%, дава двуцифрена преднина на Байдън и Харис. Доколко подобен резултат е индикация за изхода от надпреварата през ноември?

Камала Харис  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Медии, експерти, политици и гласоподаватели приемат социологическите проучвания като компас за развоя от изборите. Кандидатите от своя страна променят послания и пренасочват финансови средства въз основа на допитванията. Но след провала на социолозите през 2016-а при съревнованието между Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп е логично да се запитаме добър пътеводител ли са допитванията за резултатите от избори.

„Те са елемент, що се отнася до разбиране на едни избори, но те не крият единствения отговор. Мисля, че има много повече неща, на които хората трябва да обърнат внимание – позициите на кандидатите, динамиката на кампанията и отразяването на кампанията в медиите“, казва д-р Дабълю Джоузеф Кембъл (W. Joseph Campbell), професор по комуникация в Американския университет във Вашингтон и автор на книгата „Загубени в Галъп: Провали при допитвания за американските президентски избори“.

Според Кембъл на допитванията може да се гледа като на моментна снимка.

Седмици и месеци преди изборите допитванията много трудно могат да се определят като предсказващи инструменти. Най-добре е да съдим за проучванията като инструмент за предсказване колкото повече се доближаваме до изборите – дни преди изборите“, смята той.

Доналд Тръмп  Снимка: БТА

През 2016-а Тръмп бе подценен. Мнозина определиха изхода от надпреварата като нелогичен. Социолозите даваха предимство на Клинтън. Какво се обърка тогава?

„През 2016-а допитванията от ключови щати като Мичиган и Уисконсин, както и Пенсилвания и Северна Каролина, до известна степен също и Флорида, дадоха подвеждащи оценки за това накъде се движи кампанията. Тези щати бяха ключови за изхода от гласуването в избирателната колегия.”

В Съединените щати не се гласува пряко за президент и вотът се подава от представители, които се очаква да се съобразят с желанията на гласоподавателите. От създаването на американската конституция през 18-и век всеки щат разполага с избиратели, чийто брой зависи от броя законодатели в Камарата на представителите и сенаторите. В Камарата на представителите щатите имат представители, чийто брой зависи от населението на щата. В Сената всеки щат има по двама сенатори. Подобна система цели ограничаване на надмощието на щати с повече население при вземане на важни решения за цялата страна.

Хилари Клинтън   Снимка: ЕПА/БГНЕС

За спечелване на президентските избори са необходими 270 гласа от представители в избирателната колегия. При такава система изходът от избори за президент може да не е показателен за мнозинството от гласоподаватели – точно както се случи през 2016 година. Тогава повечето социолози не уловиха нюансите в щати като Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания.

„На национално ниво се смята, че проучванията сочеха много близки резултати по време на изборите и това се случи, но в крайна сметка избирателната колегия е от значение при изхода от президентски избори“, коментира Дабълю Джоузеф Кембъл

В книгата си той разглежда и други изборни казуси. „Едно от нещата, които открих, е, че при допитванията могат да се провалят на различни ниваможе да не познаят кой е победителят, може да не предвидят победа с голям преднина. От друга страна – грешката в допитванията има тенденция често да е и журналистическа грешка. Имам предвид, че журналистите почти винаги се ръководят от допитванията в отразяването на президентски избори. Допитванията заемат централно място, що се отнася до разбирането на динамиката на една кампания. Когато допитванията дадат на късо, се проваля и отразяването от страна на журналистите.”

Moже ли да се твърди, че журналистите са пристрастени към допитванията и това им пречи да виждат важни елементи от кампанията?

„Съгласен съм с това. Смятам, че журналистите са пристрастени към проучванията и това е разбираемо, защо те са толкова обвързани с данни от проучванията. Това са числа, които са солидни, изглеждат достоверни. Журналистите в ежедневната си работата си срещат много неяснота и числата им се струват като нещо твърдо и надеждно. В същото време е от значение да се знае какво ще се случи и допитванията малко или много са ценни, заради даването на едно предсказание. От друга страна, много новинарски организации в САЩ от години наред провеждат допитвания. Водещи организации като CBSNews, „Ню Йорк Таймс“, CNN от дълго време правят свои проучвания или поръчват такива".

Експерти съветват при работа с дадено проучване да се вникне в методологията на извадката и да се знае, че за предимство на кандидат може да се говори, когато преднината му е по-голяма от близо 2 пъти статистическата грешка.

Последните проучвания сега показват преднина на Байдън. Д-р Дабълю Джоузеф Кембъл припомня, че и преди се е случвало кандидат да води през лятото, но тази преднина да се намали съществено с наближаването на изборите. 

„И двамата кандидати на основните партии имат недостатъци. Смятам, че недостатъците на Джо Байдън ще станат по-видими с придвижването на кампанията. Следователно съм убеден, че разликата между двамата ще стане по-малка, вместо да се стигне до голяма изборна победа в полза на демократите. Разбира се, че е трудно да се каже какво ще стане със сигурност, но това е вероятен сценарий. Ако изследването на допитвания ни помага да разберем нещо, то е, че голямата преднина има тенденция да намалява с приближаването до изборния ден".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15