Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетки села в община Крумовград изпитват недостиг на вода

Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

Десетки села в община Крумовград изпитват недостиг на вода заради климатичните промени, липсата на валежи и пресъхването на кладенците. Потърпевши са местните жители, които всяко лято са принудени сами да си осигуряват вода или да ползват предоставените им общински водоноски. За да реши проблема местната управа ще вложи стотици хиляди левове в търсене на нови водоизточници и в изграждане на водопроводи. В някои населени места процедурата вече е започнала и съвсем скоро там ще потече живителната течност.

От години много села в община Крумовград са без вода. Други са на режим всяко лято. Към тях се изпращат водоноски, което за момента е единственото решение. Поне на 8 населени места даваме вода, но исканията са много повече, признава кметът Себихан Мехмед и дава пример със село Раличево, където освен от общината вода се изпраща и от местен превозвач. В селото има изградена мрежа, но водата не стига.

"Раличево е предадено на ВиК водоснабдяване, но заради спадане на нивото във водоема, каптажа, се наложи да доливаме вода и в момента возим вода. За доста населени места возим, защото може и да е водоснабдено, но намалява дебитът на водата. Преди две години водоснабдихме село Бараци, сега в момента пък направихме кметство Ковил и пак със съгласието на областния управител приехме обекта преди да е минала приемателна комисия, защото в момента всичко е изградено, вода има по тръбите и чакаме само приемателна комисия, но с решение на Общинския съвет ги предадохме на ВиК".

Себихан Мехмед  Снимка: Фейсбук - Община Крумовград

За да реши проблема с липсата на вода, Общината е направила сондажи в района на две села - Чал и Багрилци. Вода е открита на различна дълбочина - на 18, 48 и 50 метра. Дебитът е достатъчен, за да предизвика инвеститорския интерес, а направеният анализ показва, че водата край Багрилци е с добро качество. Средства ще има и за водоснабдяване на село Скалак.

"Село Скалак е от няколко махали и в момента то е неводоснабдено, защото открай време там хората са били на изворна вода - кладенци или пък гравитачно отнякъде", поясни още Себихан Мехмед.

Очаква се да влезе в сила подробният устройствен план, парцеларният план и през септември ще започне строителството на съоръжения за водоснабдяване в село Скалак.

Така след десетилетия суша три села ще имат питейна вода. Някои от местните хора обаче я използват за други нужди и това създава проблеми, твърди кметът на Крумовград Себихан Мехмед: "Хората си позволяват лятото много да поливат и това налага първо да въведем режим с ВиК заедно, но този режим също ни създава проблеми".

Общината е получила писма от Министерството на околната среда и водите и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството с призив за най-разумно използване на питейната вода. 

Себихан Мехмед прогнозира, че проблеми с питейната вода ще има и в бъдеще. Затова тя отправя апел: "Хората трябва в това отношение да бъдат разумни като потребление и като режим, когато се налага".

Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37