Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки села в община Крумовград изпитват недостиг на вода

Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

Десетки села в община Крумовград изпитват недостиг на вода заради климатичните промени, липсата на валежи и пресъхването на кладенците. Потърпевши са местните жители, които всяко лято са принудени сами да си осигуряват вода или да ползват предоставените им общински водоноски. За да реши проблема местната управа ще вложи стотици хиляди левове в търсене на нови водоизточници и в изграждане на водопроводи. В някои населени места процедурата вече е започнала и съвсем скоро там ще потече живителната течност.

От години много села в община Крумовград са без вода. Други са на режим всяко лято. Към тях се изпращат водоноски, което за момента е единственото решение. Поне на 8 населени места даваме вода, но исканията са много повече, признава кметът Себихан Мехмед и дава пример със село Раличево, където освен от общината вода се изпраща и от местен превозвач. В селото има изградена мрежа, но водата не стига.

"Раличево е предадено на ВиК водоснабдяване, но заради спадане на нивото във водоема, каптажа, се наложи да доливаме вода и в момента возим вода. За доста населени места возим, защото може и да е водоснабдено, но намалява дебитът на водата. Преди две години водоснабдихме село Бараци, сега в момента пък направихме кметство Ковил и пак със съгласието на областния управител приехме обекта преди да е минала приемателна комисия, защото в момента всичко е изградено, вода има по тръбите и чакаме само приемателна комисия, но с решение на Общинския съвет ги предадохме на ВиК".

Себихан Мехмед  Снимка: Фейсбук - Община Крумовград

За да реши проблема с липсата на вода, Общината е направила сондажи в района на две села - Чал и Багрилци. Вода е открита на различна дълбочина - на 18, 48 и 50 метра. Дебитът е достатъчен, за да предизвика инвеститорския интерес, а направеният анализ показва, че водата край Багрилци е с добро качество. Средства ще има и за водоснабдяване на село Скалак.

"Село Скалак е от няколко махали и в момента то е неводоснабдено, защото открай време там хората са били на изворна вода - кладенци или пък гравитачно отнякъде", поясни още Себихан Мехмед.

Очаква се да влезе в сила подробният устройствен план, парцеларният план и през септември ще започне строителството на съоръжения за водоснабдяване в село Скалак.

Така след десетилетия суша три села ще имат питейна вода. Някои от местните хора обаче я използват за други нужди и това създава проблеми, твърди кметът на Крумовград Себихан Мехмед: "Хората си позволяват лятото много да поливат и това налага първо да въведем режим с ВиК заедно, но този режим също ни създава проблеми".

Общината е получила писма от Министерството на околната среда и водите и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството с призив за най-разумно използване на питейната вода. 

Себихан Мехмед прогнозира, че проблеми с питейната вода ще има и в бъдеще. Затова тя отправя апел: "Хората трябва в това отношение да бъдат разумни като потребление и като режим, когато се налага".

Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08