Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетки села в община Крумовград изпитват недостиг на вода

Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

Десетки села в община Крумовград изпитват недостиг на вода заради климатичните промени, липсата на валежи и пресъхването на кладенците. Потърпевши са местните жители, които всяко лято са принудени сами да си осигуряват вода или да ползват предоставените им общински водоноски. За да реши проблема местната управа ще вложи стотици хиляди левове в търсене на нови водоизточници и в изграждане на водопроводи. В някои населени места процедурата вече е започнала и съвсем скоро там ще потече живителната течност.

От години много села в община Крумовград са без вода. Други са на режим всяко лято. Към тях се изпращат водоноски, което за момента е единственото решение. Поне на 8 населени места даваме вода, но исканията са много повече, признава кметът Себихан Мехмед и дава пример със село Раличево, където освен от общината вода се изпраща и от местен превозвач. В селото има изградена мрежа, но водата не стига.

"Раличево е предадено на ВиК водоснабдяване, но заради спадане на нивото във водоема, каптажа, се наложи да доливаме вода и в момента возим вода. За доста населени места возим, защото може и да е водоснабдено, но намалява дебитът на водата. Преди две години водоснабдихме село Бараци, сега в момента пък направихме кметство Ковил и пак със съгласието на областния управител приехме обекта преди да е минала приемателна комисия, защото в момента всичко е изградено, вода има по тръбите и чакаме само приемателна комисия, но с решение на Общинския съвет ги предадохме на ВиК".

Себихан Мехмед  Снимка: Фейсбук - Община Крумовград

За да реши проблема с липсата на вода, Общината е направила сондажи в района на две села - Чал и Багрилци. Вода е открита на различна дълбочина - на 18, 48 и 50 метра. Дебитът е достатъчен, за да предизвика инвеститорския интерес, а направеният анализ показва, че водата край Багрилци е с добро качество. Средства ще има и за водоснабдяване на село Скалак.

"Село Скалак е от няколко махали и в момента то е неводоснабдено, защото открай време там хората са били на изворна вода - кладенци или пък гравитачно отнякъде", поясни още Себихан Мехмед.

Очаква се да влезе в сила подробният устройствен план, парцеларният план и през септември ще започне строителството на съоръжения за водоснабдяване в село Скалак.

Така след десетилетия суша три села ще имат питейна вода. Някои от местните хора обаче я използват за други нужди и това създава проблеми, твърди кметът на Крумовград Себихан Мехмед: "Хората си позволяват лятото много да поливат и това налага първо да въведем режим с ВиК заедно, но този режим също ни създава проблеми".

Общината е получила писма от Министерството на околната среда и водите и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството с призив за най-разумно използване на питейната вода. 

Себихан Мехмед прогнозира, че проблеми с питейната вода ще има и в бъдеще. Затова тя отправя апел: "Хората трябва в това отношение да бъдат разумни като потребление и като режим, когато се налага".

Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23