Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Асенов: Президентската битка в САЩ ще бъде много силна

Асен Асенов
Снимка: Борислава Борисова, БНР

Към този момент социологическите проучвания показват, че Доналд Тръмп печели по точки пред Джо Байдън в икономиката, а Байдън печели в областта на борбата с вируса, здравеопазването, единството на нацията. Това обясни в предаването "Преди всички" Асен Асенов, доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон. Той очерта основните опорни точки на дебатите до президентските избори в САЩ през есента. 

„Пандемията, вирусът, безработните, които остави тази пандемия – над 50 милиона американци са получавали помощи за безработица тази година. Всеки четвърти бизнес е затворен. Америка ще посрещне новата учебна година – повечето училища ще бъдат затворени, повечето колежи ще бъдат затворени. Това е тъжната картина и няма как вирусът да не бъде поставен в основата на публичния дебат в следващите два месеца".

Битката ще бъде много силна, прогнозира Асенов. „В политическия театър, който организираха демократите, се включиха и деца, и пенсионери, и бели, и цветнокожи, и безработни, и милиардери, и учители, и ученици.“

Към този момент има пълна консолидация на силите на демократите, независимите им избиратели клонят към Байдън, но идната седмица част от тях може да се разколебаят, когато започнат да гледат политическия театър на републиканците, посочи Асен Асенов.

Съдбата на изборите се решава в някаква степен от 4 или 5 щата – Мичиган, Пенсилвания, Уисконсин, Флорида, Северна Каролина, уточни преподавателят. Ключова подробност на предстоящия вот Асенов вижда в независимите кандидати на фона на твърдите гласове за двата лагера.

Как ще отговорят републиканците на критиките? Първият им аргумент ще бъде икономиката, вторият - ред в държавата и сигурност заради обострените междурасови отношения през последната година и третият пункт е „Америка на първо място“, изтъкна Асен Асенов.

Много от обещанията не са изпълнени. Той (Тръмп – бел. ред.) обеща да оправи американската инфраструктура – пътища, мостове, летища. Нищо не се случи от това. Обеща да върне хиляди работни места – Америка загуби много работни места. Той обеща да се справи с Китай, но към този момент няма ясни данни, че търговската война с Китай е спечелена, че икономическата конкуренция с Китай е спечелена".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15