Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Димитров: Полицията оставя гражданите да се избият

Протестите от първо лице - погледът на Анна Радева и Димитър Димитров

Анна Радева: Протестът започва да става неудобен за властта

Димитър Димитров и Анна Радева
Снимка: БНР
Двама от участниците в протестите - Анна Радева и Димитър Димитров изразиха в студиото на БНР своята позиция за случващото се по време на вечерните акции срещу властта.

Анна Радева е била сред протестиращите, които са се опитали да спрат д-р Елена Мицева, която навлезе с автомобила си сред протестиращите по време на блокада на кръстовището на булевард "Ситняково".

"На живо беше много страшно, това, което видях - тази жена се разправяше с протестиращите без дори веднъж да спомене, че има деца в колата, те не се виждаха толкова ясно, тъй като беше вечер, тълпата беше заобиколила колата. И в следващия момент тя влиза в колата, вдига стъклото, слага маската на лицето си и натиска газта в тълпата, което мен много ме изуми като поведение на човек", разказа пред БНР Анна Радева. Тя е автор на разпространени видеокадри на ексцесии от протестите.

Ако в началото на протестите полицията биеше граждани, днес тя ги оставя да се избият, коментира в предаването "Преди всички" друг протестиращ - Димитър Димитров.

"И това за мен е напълно целенасочена политика, която идва от най-високо ниво и цели да делегитимира протеста, да го покаже в една изключително грозна светлина и да отблъсне хората, които го подкрепят, а те знаем, че са мнозинство", изтъкна Димитров. 

Димитър Димитров и Анна Радева                          Снимка: БНР

Според Димитров протестът е многолик. През последните седмици тече сериозна пропагандна атака срещу протеста с цел да го омаскари и да отблъсне това латентно мнозинство, което го подкрепя.

"Напълно естествено е в летния сезон да има известен отлив от хора, които по обясними причини нямат физическата възможност да бъдат на площадите всеки ден, но това съвсем скоро ще се промени и много неприятно ще изненада управляващите още на 2 септември, когато ще бъде внесено предложението за нова Конституция и ваканцията ще приключи", подчерта Димитър Димитров.

Не може да има диалог между протестиращи и властимащи, докато властимащите не спрат да подменят исканията на протеста, защото те са две основни - оставка на правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев, стана ясно още от разговора.

Според Анна Радева протестът започва да става неудобен за властта, тъй като гражданите са започнали да се организират в малки групички, с малки дейности за акции.

"Идеята е, че ние събудихме едно гражданско общество с тези протести, което въпреки че се е случвало и през 2013 година, тази година - 2020-а, е малко по-различна, защото хората се събудиха и искат да бъдат активни. Започват се различни дейности, аз го виждам всеки ден, тъй като всеки ден в лагера, всяка вечер, идват хора, които имат идеи", поясни тя.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31