Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на християнското изкуство съхранява ценни икони

Музеят на християнското изкуство
Снимка: Еленица Маринова

През август патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“, превърнала се в духовен и архитектурен символ на столицата, чества два големи празника -  датата на освещаването на храма, извършено на 24-ти август 1924 година и летния храмов празник, който се отбелязва на 30-ти август и се свързва с пренасянето на мощите на светия владетел. 

В криптата на катедралата се съхраняват ценни богатства. В подземния етаж, замислен първоначално да служи за гробница, днес се помещава Музеят на християнското изкуство. Колекцията включва старинни иконописни творби, създадени от 4-ти до 19-ти век. Сред експонатите е и най-ранната икона върху дървена основа в страната, която има хилядолетна история. 

Снимка: Еленица Маринова

В началото на 60-те години на миналия век пътуващата изложба „Хиляда години българско изкуство“ обикаля европейските столици, дори напуска пределите на Стария континент. Родните шедьоври на иконописното изкуство са посрещнати с възторг. 

"Когато се вижда, че към това изкуство има огромен интерес се взима правилното решение - тези икони, които са били представени навън да бъдат обединени в една постоянна експозиция, която да бъде експонирана в подземието на храм-паметникът „Свети Александър Невски", каза уредникът на Музея на християнското изкуство Мариела Стойкова.

Изображение на Свети Николай Чудотворец            Снимка: Еленица Маринова

Музеят е създаден като филиал на Националната галерия през 1965 година. Експозицията е обогатявана през годините и днес представлява една от най-богатите колекции на икони в света, посещавана от родни и чуждестранни любители на християнската иконография.

В постоянната експозиция са представени около 300 експоната, но това е една много малка част от колекцията, с която музеят разполага. Богатият фонд включва около 2500 произведения. Най-ранният експонат е стенописен фрагмент от раннохристиянска базилика от края на 4-ти век.

"Това е една глава на светец от Хан Крум, Шуменско, фантастична, много красива раннохристиянска творба", допълни  Стойкова.

Снимка: Еленица Маринова

Най-ранната икона върху дърво в колекцията е от края на ХІ век. Тя е двустранна, от едната страна е представено внушително изображение на Христос Пантократор, а от другата - Разпятие Христово. Най-вероятно творбата е дело на зограф от Константинопол.

Успешното разделяне при реставрацията на трите живописни пласта позволява да видим едновременно образите на Христос, рисувани един върху друг през три различни епохи. Изображенията са пренесени върху три отделни пана с характерните за времето си стилистики. Процесът завършва покойният реставратор Дана Дечева, която се заема с проекта през 2007 година, допълва Мариела Стойкова:

"Тя успя да направи така, че всички тези слоеве да бъдат съхранени и да могат посетителите да видят иконата в целия ѝ блясък от този най-ранен период" 

Първообразът на уникалната икона в момента е в лабораторията за консервация и реставрация в Националната галерия. Специалистите работят по реставрацията на обратната страна на старинната икона - тази изобразяваща Христовото Разпятие, разказва реставраторът д-р Борислава Попова:

"При предходната реставрация голям участък от фона, от архитектурата на иконата е била възстановена. Във времето става ясно, че тези новоположени материали стареят и се движат по много по-различен начин от оригинала и застрашават целостта на оригиналното изображение и при сегашната реставрация тези участъци бяха премахнати, почистени. Ще бъде реално консервирано изображението такова, каквото е достигнало до нас, за съжаление доста увредено, тъй като и самата е била разрушена от нападения, от инсекти", допълни Попова.

Най-старият експонат в Музея на християнското изкуство        Снимка: Еленица Маринова

Реставраторите правят ежеседмични огледи в Музея за християнско изкуство. Предприемат се превантивни мерки, свързани със съхранението на експонатите. Малко известен факт е, че в криптата се намира и „основният камък” на храма, положен преди началото на строежа на катедралата, разказва Мариела Стойкова:  "И до него има капсула с историята на храма, както и златни монети, които са били оставени там. В момента тази капсула, както и основният камък са скрити под един ромбоиден куп, там е съхранена историята" 

Целия репортаж на Еленица Маринова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17