Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Велев: Безпричинната изолация на децата ще донесе много неприятности

30 на сто спад във ваксинацията за морбили са притеснителни, трябва да се навакса до зимата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Досега не сме имали такова изоставане в поставянето на задължителните имунизации на децата и това е притеснително“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Валери Велев от Детската клиника на Болницата по инфекциозни и паразитни болести в София.

Заради извънредната епидемична обстановка у нас се забави поставянето на множество ваксини, включително и на тези за морбили. От Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) отчетоха спад на имунизациите за последната половин година.

С 30 на сто е спадът в поставянето на имунизациите за морбили.

„Изостават всички ваксинации, но 30% при ваксините за морбили е изключително много. Особено притеснително е и изоставането при поставянето на комбинираната ваксина, в която присъства и компонентът за морбили, защото това е най-заразното заболяване. Тепърва децата ще имат по-тесни контакти“, поясни д-р Велев. Той е категоричен, че личните лекари, подпомогнати от РЗИ, трябва да издирят неваксинираните деца.

"30 на сто спад във ваксинацията за морбили е твърде притеснително и няма да се успее да се навакса до началото на учебната година, но трябва да се направи всичко възможно това да стане преди началото на зимния сезон", смята д-р Валери Велев.

Едва 65% от децата до 13-месечна възраст са били имунизирани за морбили и те също са особено рискови, сочи още изследването на НЦОЗА.

„Комбинация между коронавирус и морбили изглежда ужасно. Морбили е тежка инфекция, от която се умира и която срива имунитета, и при един такъв сринат имунитет комбинацията с коронавируса може да бъде фатална. Основната цел на здравните власти е да преодолеят ваксиналната дупка", коментира специалистът. 

Във връзка с началото на учебната година д-р Велев отбеляза, че децата трябва да ходят на училище присъствено.

„Нищо драматично няма да се случи, това, което много пъти съм казвал - децата не са рискова група, това е ясно за всички, те са под 4 на сто от доказано заболелите от коронавируса в световен мащаб".

Доколко деца с хронични заболявания трябва да ходят на училище е друг въпрос, защото средата е рискова, допълни Велев. По думите му тук държавата разумно е решила темата да се обсъди от педиатричния борд, който да издаде препоръки.

Според д-р Велев безпричинната изолация на децата ще донесе много неприятности.

„Европейското дружество за контрол и превенция на заболяванията посочи,че децата ще пострадат изключително – и здравословно, и емоционално, и социално, ако бъдат ограничени нормалните им контакти и не ходят на училище.

„Има вече достатъчно научни данни, че децата не заразяват повече от възрастните носители на вируса, дори има данни, че децата имат по-малко излъчване на вируса чрез дихателните си пътища, но го отделят повече чрез фекалиите, но този път не е актуален за заразяване на околните“, поясни д-р Велев.

От гледна точка на терапията на коронавируса медицината е на много по-добър етап, от гледна точка на реинфекциите – това са единични случаи и не е нещо неочаквано, това се случва и при стари инфекциозни заболявания, изтъкна инфекционистът.

За повторното заболяване от Covid-19 информацията не е пълна, защото все още протичат генетичните изследвания на тези хора и на тази РНК, която те отделят. Затова може да имате положителен PCR тест и да не сте опасен за околните“.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му, "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30