Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Павлов: По-високата цена на природния газ е заради цените на европейските пазари

Николай Павлов
Снимка: БГНЕС

От днес природният газ трябва да поскъпне с 20 на сто, вместо очакваните 15 процента. Причината - драстичният скок на европейските борси.

При тези нива, ако „Булгаргаз не беше предоговорил с „Газпром“ начина на ценообразуване, сега поскъпването щеше да бъде вместо 20 - 60 на сто, пресметнаха от газовата ни компания.

„Булгаргаз“ внесе предложение за утвърждаване на цената на природния газ за месец септември в размер на 22,46 лв., което представлява увеличение с 20,30 на сто спрямо месец август“, заяви в интервю пред репортера на БНР Юлияна Корнажева изпълнителният директор на газовата компания Николай Павлов.

- На какво се дължи това увеличение? Предварително се очакваше скокът да бъде 15 на сто.

- Да, така беше, но към дата 11 август. Причината за по-високата цена на природен газ за месец септември се дължи на значителното повишение на цените на европейските газови пазари с над 51%. Тази пролет бяха отчетени рекордно ниски ценови нива, както на природния газ на европейските борси, така и на рекордно ниски цени на петролните продукти. Като основна причина за безпрецедентен спад на цените е спадът в потреблението в резултат на пандемията с Covid-19. „Булгаргаз“ предоговори начина на ценообразуване, като компонентът, който участва във формулата, преобладаващият компонент, отразява развитието на европейските газови пазари. И всичките тези ползи от ниските ценови нива на борсите бяха прехвърлени към крайния потребител на природен газ.

- В момента обаче дали почти половината от това намаление, което постигнахте с „Газпром“, не беше изядено, заради този скок? И дали, ако беше останал старият начин на ценообразуване на газа, резултатът щеше да бъде по-различен?

- Резултатът със сигурност щеше да бъде много по-лош. Ние правим анализи и реално за третото тримесечие на тази година цената на природния газ би била над 32 лв за мегаватчас. Като отчетем цената за юли, август и предложената за утвърждаване от КЕВР цена, средната цена, която се получава за това тримесечие е 20,08 - виждате каква е разликата, над 60%. Искам да отбележа, че покачването на цените на газа на европейските пазари показва, че потреблението започва да се възстановява и  съответно, икономиките в Европа.

- Това означава ли, че още повече влизайки в зимния сезон, това, което ни очаква са по-високи цени на газа?

- В зависимост от това, какво ще бъде търсенето, колкото по-голямо е то, толкова по-високи цени, цените ще растат нагоре. Идеята е ние като компания да предлагаме цени на природния газ, които следват развитието на европейските газови пазари.

- Дали обаче тези прогнози, които направи КЕВР, са съотносими към тези тенденции, които наблюдаваме в момента?

- Един бърз преглед на решението на КЕВР показва, че за третото тримесечие на 2019 г. те са заложили като цена на природния газ при образуването на топлинната енергия в размер на 23,07 лева за мегаватчас. Както казах, нашата средна цена за третото тримесечие е 20,08 лева, която е по-ниска с близо 13%.

- Да, но вашите цени се определят абсолютно всеки месец, а тези на топлофикациите, те са най-големият ви потребител, те вече няма да бъдат променяни евентуално до следващото лято. Може ли да дойде един момент, в който тези дружества да не могат да си плащат газа?

- Цената остава значително по-ниска от прогнозите на КЕВР, които се базират на прогнозите на газовите борсови индекси, а колкото до топлинната енергия , увлечението беше направено авансово от 1 юли, отчитайки именно прогнозите на тези борсови индекси. „Булгаргаз“ не счита, че ще има такова увеличение, което да наложи преразглеждане на решението на КЕВР.

- Какви са задълженията към сегашния момент на топлофикационните дружества?

- Задължението на „Топлофикация“-София специално е близо 120 милиона лева. От всички останали топлофикации единствено „Топлофикация“ - Плевен има задължения, но те са разсрочени - близо 8,5 милиона лева, като те са обезпечени по съответния ред и там нямаме притеснение.

-  Т.е. основно остава проблемът с „Топлофикация“-София. Тези 120 милиона се очакваше да бъдат изчистени още преди месец, защо това не става?

Очакваме до края на месец септември да бъдат погасени в пълен размер. Колегите от топлофикационното дружество, ръководството, правят всичко възможно, за да погасят целия размер до края на месец септември.

- Да, но резултатът е, че остават милиони, които са им задължения.

- Да, така е, но както двете дружества, така и техните принципали, търсят вариант за погасяване на пълния размер на задължението.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Недоверието към ваксините в Европа е причина деца да пропускат имунизации, отчитат от СЗО и УНИЦЕФ

123 хиляди деца в Европа и Централна Азия не са получили каквито и да били рутинни ваксинации, сочат последните данни за националното имунизационно покритие, които бяха оповестени от Световната здравна организация и УНИЦЕФ.  Ваксинирането на децата по света се е забавило през изминалата година. В сравнение с нивата от 2019 година преди пандемията на..

публикувано на 16.07.24 в 05:29
Киър Стармър, лидер на победилата Лейбъристка партия

В бъдеще може да има среща на върха Обединеното кралство-ЕС

Европейските лидери са "непредубедени" за това как да рестартират отношенията с Великобритания и не изключват възможността за среща на върха Обединеното кралство-ЕС в бъдеще, каза високопоставен служител на ЕС преди срещата в четвъртък в Бленъм, графство Оксфордшър. Вестник "Гардиън" цитира неназован източник, че Брюксел е отворен за бъдещите..

публикувано на 16.07.24 в 05:22

Глобалното затопляне удължава денонощието и може да доведе до проблеми с интернета и GPS

Климатичната криза причинява удължаване на денонощието, защото масата на топящите се ледници променя планетата ни. Това показва изследване, публикувано в научния журнал на Националната академия на Съединените щати и цитирано от "Гардиън". Според учените, провели анализа, феноменът е поразителен пример за това как действията на човечеството променят..

публикувано на 16.07.24 в 05:19
Палестинка в разрушената си къща в град Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 16 юни 2024 г.

Дейвид Лами призова за спиране на боевете в Газа

Новият британски министър на външните работи Дейвид Лами призова за незабавно прекратяване на огъня в Газа по време на първото си посещение в Израел и палестинските територии. "Тук съм, за да настоявам за прекратяване на огъня. Загубата на живот през последните няколко месеца... е ужасяваща. Трябва да спре", заяви външният министър. Лами също призова..

публикувано на 16.07.24 в 04:53
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Включваме допълнителни екипи в гасенето на пожара край Стара Загора

Допълнителни екипи на пожарната ще се включат в гасенето на пожара, който пламна днес край Стара Загора. Това съобщи за БНР гл. комисар Александър Джартов, директор на главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението". "Имаме по-сложен пожар, който се намира в трудно достъпен терен, като основно гори борова гора. Имаме изпратени..

публикувано на 15.07.24 в 22:12
Красимир Стоев

Красимир Стоев: От четвъртък разхлажадне, дъжд и градушки

Доста високи температури и горещата вълна продължава и през следващите 48 часа, дори температурите още малко ще се повишат, предупреди синоптикът от НИМК Красимир Стоев в интервю пред БНР.   Захлаждане ще има в четвъртък и петък, когато се очакват гръмотевични бури, дъжд в следобедните часове и градушки. "Продължителна е горещата вълна, утре е..

публикувано на 15.07.24 в 21:53

В Силистра термометрите стигат до 45 градуса

От година на година лятото в Силистренско става все по-горещо, а зимите все по-меки.  Последно Дунава е замръзвал през 2017-та година, а жегите при 35-40 градуса са вече ежедневие. От петък се пристъпи и към затваряне на път I-7 – Силистра – Шумен във времето от 13 до 21 часа,  отново заради високите градуси.  Всъщност за силистренци..

публикувано на 15.07.24 в 21:31