Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот без вода и в суша, и при проливен дъжд

Как в севлиевски села живеят в безводие до първия сняг

Снимка: БГНЕС

Половин България може да има проблеми с водата, ако не бъдат взети мерки, прогнозира тези дни екоминистърът Емил Димитров и визира няколко области – Сливен, Ямбол, Бургас и Варна. В същото време жителите на община Севлиево страдат от безводие, при това хронично, и мерките, взети в годините досега, не са докарали водата до къщите на хората.

Чешмите в севлиевските села са сухи, както всяко лято от 30 години насам. В този край хората разчитат на естествени водоизточници в Балкана и се молят да капне дъжд, но напразно… Водопроводите са толкова стари, че в сушавите лета оскъдното количество вода се разпилява, преди да е стигнало до къщите.

Най-тежко засегнати са жителите на селата, захранвани от етернитовия водоповод, строен през 50-те години на миналия век. Последното село по трасето на тръбата е Добромирка, където се налага живителната течност да се доставя с водоноски.

Доротея Иванова живее там със съпруга си през последните четири години. И двамата работят в града. Прибират се на село и отиват да се редят на опашка, за да си налеят изворна вода. Казва, че 60 дни чешмата в дома им не е текла.

„Само една неделя преди три седмици имахме вода. Нямам капка вода. Два месеца, всеки ден, с двете ни коли, аз и съпругът ми ходим на 4 километра в едно дере с течаща вода. Там ходи цялото село и е много голяма опашката“, разказа Иванова пред „Хоризонт“.

По високите части на селото е най-критично, но в останалите къщи, включително и в детската градина, вода имало веднъж седмично.

Очаква се до Добромирка да започнат да доставят вода, за да се  пълнят резервоарите и да се захранват потребителите, принудени да търпят най-тежките ограничения.

В другите села по трасето на стария етернитов водопровод ситуацията е по-благоприятна, обяснява Димитър Тонев, който живее в Ловнидол. По думите му там вода имало веднъж седмично. Тонев е общински съветник и на последното заседание на местния парламент предложи да се въведе ограничение за града, за да не се стига до по-драстичен режим в селата. Той коментира свършеното за преодоляване на хроничния проблем с безводието в Севлиево, където в предишните години бяха инвестирани публични средства за реконструкция на инфраструктурата до пречиствателната станция в село Стоките. В нея сега постъпват много по-големи количества вода, но след като е пречистена се пилее, гневи се Тонев. 

Какъв е смисълът да се налива вода в кофа без дъно? В общ план загубите за цялата община са 75%, казва кметът, а те са и повече“, коментира Тонев и допълва, че по един от водопроводите, захранващ 7 села, загубите са над 90%. „Реки текат, питейна вода“, подчерта Димитър Тонев.

В Севлиево се оплакват от сушата, но не се радват и на обилните дъждове. След изсичането на горите във вододайните зони много бързо се образува кална маса, влизаща в пречиствателната станция и водата отново се спира до утаяването й, поясни още Тонев.

Значи ние сме без вода и при суша, и при обилен дъжд“, обобщава Димитър Тонев.

Заради изпитанието, на което са подложени, жители на севлиевските села поискаха кметът на общината да обяви бедствено положение. Според Иван Иванов такъв ход няма да реши проблема. За реконструкция на старите водопроводи към селата – източният етернитов и западният, било нужно време.

Отделните участъци ще се финансират поетапно и в рамките на няколко години водопроводът ще се реконструира, прогнозира Иванов.

Последната направена инвестиция е била в интерес на мнозинството от потребителите в общината, уточнява кметът и отчита ефекта от вложението, позволило абонатите в града да ползват вода без ограничения, за разлика от предишни лета. За продължаване на реконструкцията обаче пари се чакат трета година, жалват се хората и казват, че режимът обичайно продължава до първия сняг




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38