Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Иван Начев: Има не криза, а крах на институциите

Ако правителството продължи да упорства, може да изхарчи всички резерви в бюджета

Иван Начев
Снимка: БГНЕС

В България няма институционална криза, има крах на българските институции. Това мнение изрази пред БНР политологът Иван Начев, преподавател в Департамент „Политически науки“ в Нов български университет.

„От една страна премиерът изобщо не уважава Народното събрание, от друга страна Народното събрание не уважава президента. Навсякъде можем да видим пълен колапс на институционалния модел на България в този вид, в който съществува и този колапс се дължи на поведението на правителството.“

Според Начев случващото се около набирането на парламентарна подкрепа за проекта на ГЕРБ за нова Конституция е индикатор какво би се случило, ако в следващ парламент има 120 депутати:

Много лесно ще могат да се купуват, продават гласовете не само за обикновено законодателство. В проекта за Конституция се предвижда много лесно, с едва ли не 90 души да променят следващата Конституция. Това е не само подигравка със съвременните демократични принципи, ако продължим да коментираме някои от предложенията на ВМРО, а и със съвременния правов ред.“

Ако правителството продължи да упорства да не подава оставка, е възможно първо да изхарчи всички резерви на държавния бюджет и да постави всяко следващо правителство – независимо дали служебно или редовно избрано, в изключително тежка ситуация, смята Иван Начев.

Политологът изтъкна, че не е ясно какво се случва с неусвоените средства по сегашните оперативни програми, за които бе поискано Европейската комисия да разреши да бъдат пренасочени за борба с коронавируса. „Аз лично не съм видял никакъв отчет тези средства къде са отишли и на кого са били дадени, но само за миналата година бяха милиард и половина“, уточни Начев.

„България не е нито Полша, нито Унгария. Тук има чудовищни, както стана ясно, злоупотреби с европейското финансиране. Българската икономика е на последно място в Европейския съюз. 14 години сме вече в Европейския съюз и положението не става по-добро тук – става въпрос за качеството на живот и за качеството на политическата система и на правовата държава“, коментира още Начев по повод призивите на западни медии България да бъде санкционирана подобно на Полша и Унгария.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа

Шестима израелски заложници бяха освободени днес от Ивицата Газа, след като Израел потвърди, че палестинската организация "Хамас" е предала снощи тленните останки на една от заложничките Шири Бибас. С вече характерната за "Хамас" церемония в Нусейрат бяха предадени на Червения кръст  Елия Коен, Омер Шем и Омер Венкерт - и тримата на възраст..

публикувано на 22.02.25 в 14:47
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля.  Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм .  Европа е сама  и трябва да помисли как да..

публикувано на 22.02.25 в 14:17

Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали

Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и..

публикувано на 22.02.25 в 14:11

Става ли по-опасно пътуването със самолет?

След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..

публикувано на 22.02.25 в 14:05
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31