„Тук имаме страхотна букова гора, която преди е кипяла от живот, имало е много пътеки. Сега нямаме достатъчно пътеки, които да са „етикетирани“, пояснява хижарят, който не пести сили и лично води групи на разходки из близките гори.
Районът не е толкова популярен сред туристите, но тази година има по-голям интерес „заради зажаднелите хора да стигнат до планината заради вируса, или може би заради насищането от останалите ни красиви планини“, отбелязва Пламен Петков. „Аз лично съм много доволен - много хора имаше и юли, и август.“
Чипровският водопад е най-популярната атракция в района.
Хижата е сравнително нова – от 70-те години, но я бяха разрушили, разказва пред БНР Пламен Петков, който много съжалява, „когато нещо се руши в тази страна, защото много по-трудно се създава нещо, отколкото се руши“.
Така били премахнати покривът, дограмата, инсталацията на хижата. „И реших да й направя реконструкция и модернизация.“ Не получил еврофинансиране, но вече седма година се е отдал на битието си на хижар и продължава работата по хижата. „Все още и плочки лепя.“
„Имам амбицията да стане най-добрата на Балканите“, не крие Пламен Петков.
Той бере гъби, гледа домати, краставици, тиквички, картофи. „Защото не знаем държавният апарат няма ли да ни каже– да не влизате примерно в Чипровци, или да ходите еди къде си, затова се подготвяме.“
„Винаги се обаждам на жена ми, за да ми каже каква беше рецептата за нейния боб и затова е изключително вкусен“, споделя още хижарят в предаването „Чуй лятото“.
Една от емблемите на хижата е сладкото от гъби, което Пламен приготвя. „Мисля, че никъде не го правят и няколко години вече с това изпращам гостите“.
Друга отличителна черта на „Явор“ е, че пушенето в района на хижата е забранено. „Това е голямо препятствие за повечето хора. Това е една от причините да има недоволни“, уточнява хижарът, който от малък е заклет непушач.
Хижата разполага с басейн и обширна детска площадка."Опитвам се да не правя компромиси с качеството на работата си, което е много трудно. Аз имам една много лоша черта в себе си, която винаги много ми е пречила, и тя е моят перфекционизъм ". Това сподели пред БНР музикалният журналист и продуцент Хелия Чавдарова. Тя беше водещ на предаването "Тик-так" в продължение на 30 години, а няколко години и..
Кой има интерес от неконтролирани конфликти между горски стражари и бракониери, защо голяма част от тези конфликти приключват в полза на бракониерите, нормално ли е гората безнаказано да секат хора, които имат десетки актове за нарушения за незаконна сеч, и не на последно място - колко случая на физическа агресия и зрелищни побои може да понесе..
Започва издаването на „зелени паспорти“ на ваксинираните лица в Израел. На първо време „паспортът“ ще е картонче, което може да вземеш в ръка, но се обмисля електронно приложение или друго защитено техническо решение. Мобилното приложение за смартфон ще може да се активира седем дни след поставянето на втора доза от ваксината срещу Covid-19...
„Тази акция за достъпно изкуство е по европейска програма „Творческа Европа“ и програма „Култура“ на Столична община, като участват още Италия, Обединението Кралство и Германия“. Това разказа в предаването „Преди всички“ Анелия Фернандес от Фондация „Музейко“ за онлайн дискусията „Да внесем изкуство там, където всеки отива“ . Дискусията..
Хотелиерите и ресторантьорите в област Велико Търново се присъединяват към искането на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за рестарт на бранша в началото на февруари. Бизнесът настоява и за незабавно изплащане на държавните помощи и компенсации към засегнатите бизнеси. Сериозен проблем има и със загубата на кадри. Туризмът е..
И отново към историята и последните 50 години, в които и „Хоризонт” има пръст. Верни на мисълта на Чарли Чаплин, че „ за да се смееш искрено, трябва да можеш да вземеш болката си и да поиграеш с нея”, ще ви припомним леко мъчителни за колегите ефирни моменти , на които мнозина са се усмихнали. Смешното в „Хоризонт” под микрофон и камък потърси Лора..
Българската общност в чужбина ще участва активно в парламентарните избори у нас на 4 април - такива са впечатленията на Христина Въчева, която живее със семейството си в германския град Хамбург. Христина ще гласува, защото смята, че гласът на българите зад граница е важен. Такава е нагласата и на други наши сънародници зад граница, твърди тя...
Рисковете от употребата на ветеринарния медикамент ивермектин при хора са огромни , предупреди пред БНР доц. Яна Симова, началник на отделение..
След като горски инспектор преби бракониер и след десетки случаи на бити горски търсим отговор на въпроса кой има интерес от неконтролираните..
Ресторантите и заведенията за хранене отварят от 1 февруари - с ограничен капацитет и работно време , дори без разрешението на властта. Нощните..