Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Любомир Киров: Само деца с онкозаболявания трябва да се освобождават от училище

Безумна е мярката дистанционно да учат деца, чиито близки са уязвими от коронавируса

Доц. Любомир Киров
Снимка: Личен архив

„Не е нормално да се налага мнението на децата, че носенето на маски, дистанцията, са нещо добро и нормално, както и че дистанционната форма на обучение е нещо добро, трябва ясно да се обясни на децата, че това са временни мерки“, коментира актуалната ситуация и предстоящото откриване на новата учебна година доц. Любомир Киров, председател на  Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в предаването „Хоризонт до обед“.

Във връзка с това личният лекар да има право да освобождава дете от присъствие в училище във връзка с пандемията от коронавирус, и ако детето е със заболяване, доц. Любомир Киров посочи, че и сега, когато едно дете е на лечение, което потиска имунната му система, е добре това дете да е изолирано и да учи в дома си и това се прави.

„Но ако заболяването е астма, защо това дете да не ходи на училище – последните публикации показаха, че астмата не е рисков фактор за заболяването Covid 19, както беше обявено в началото на пандемията.

Приемът на кортикостероиди също не е противопоказание да не ходи ученикът на училище.

Освобождаването от учебни занятия трябва да става при деца със злокачествени заболявания преди всичко, деца които са на химиотерапия или на имуносупресори“, категоричен е доц. Киров

„Няма да бъде работещ механизмът, деца, чиито близки са със съпътстващи заболявания и са уязвими от коронавируса, да бъдат освобождавани от присъствени учебни занятия.

Не сме видели и подобен документ и списък на заболяванията. Няма да бъде работещо. Ако това го има някъде разписано – това е най-безумната мярка, за която аз някога съм чувал!“

И питам – ако едно такова дете се спре от училище, означавали това, че то изобщо ще бъде изолирано от външния свят?

Тук няма какво да прави личният лекар – ако детето иска да пази тези възрастни хора и те да се пазят от него – трябва да използват личните предпазни средства, както и досега. Възрастните задължително трябва да носят маска“.

Личните лекари не са хората, които трябва да решат едно дете да не ходи на училище – категоричен е председателят на общопрактикуващите лекари.

„Не това е начинът и тези, които са сътворили такава мярка, ще трябва да я променят. Личните лекари могат да освободят дете от училище, ако има заболяване. Другото, което е задължение на личните лекари, е да поясняват как да се предпазват всички от пандемията“ . 

„Все още не сме притесни как ще започне учебната година, защото няма пълна яснота по детайлите. От медиите чуваме, че за четири седмици ще се тръгне присъствено и после ще се премине дистанционно. Аз не се притеснявам - това е като всеки друг вирус. Мисля, че дистанционно ще е добре да си учат децата. Моето дете учеше повече онлайн.

Ако тази година е онлайн – няма да е качествено обучението. Искам децата да учат в училище – ние сме 6 клас и догодина сме 7 и ни е важно нищо да не пропускаме. А пандемията може да продължи дълго.


Няма да е добре да учат дистанционно – нито като социално общуване, нито като качество на обучението.

Децата не са въодушевени, че ще носят маски. Но в училището всичко е организирано от гледна точка на мерките.

Моето дете иска да си ходи на училище. Само деца със слаба имунна система е добре да не ходят на училище" -

това коментираха в предаването „Хоризонт до обед“ родители от Враца.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ели Юрукова: Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено

Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..

публикувано на 27.01.25 в 17:48

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25