Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станимира Савова: Да си дигитален будител означава да помагаш на учители, ученици и родители

Станимира Савова
Снимка: личен архив

Да си дигитален будител означава да помагаш на учители, ученици и родители. Това казва учителят по астрономия и IT във варненското училище „П.Р.Славейков“. 

За тежка и несигурна учебна година се готви Станимира Савова. Недотам добрата прогноза учителят от варненското основно училище споделя на базата на работата си от последните месеци като дистанционен учител. За 37-те си години стаж като информатик Станимира Савова не е очаквала, че дигиталните технологии ще се окажат най-важният инструмент за нейната работа. 

"Преподавах в трети клас. Там са по-малки децата. И с помощта на родителите се справихме отлично. Те помагаха активно в процеса на обучение по компютърно моделиране, специално. А с по-големите: пети, шести и седми клас синхронно провеждах онлайн уроци, които се посещаваха много, единици от децата не бяха в редовните часове по програмата. Обсъждахме домашни работи, проблеми, ако са имали. Новите уроци ги представях като презентации и клипчета, видеа. Моята идея беше да провокирам, тяхната активност, тяхното мислене, не всичко давам наготово. Искам от тях върху стари знания да стъпим, за да преминем към нови", коментира Станимира Савова.

Непрекъсната връзка с родителите поддържахме. Онлайн консултации правихме по тяхно желание и по график.

"Голяма част от уроците децата споделят, че разбират в час. Малка част остава да затвърдят вкъщи и да си направят домашните задания. Домашните ги давам в учебните тетрадки с цел да избегна висенето още на компютъра. Тестовете, смея да твърдя, че моите оценки са реални. Те са по-високи от миналата година. Тестовете правех под формата на формуляри и с много други колеги. Но формулярите с включени камери, в онлайн, в жива среща и аз ги виждам децата как работят", подчерта Станимира Савова. 

Основно училище „Петко Р. Славейков“ има облачна система за работа. А и за децата обучението през интернет не е непознато, обобщава Станимира Савова. До началото на Covid-кризата, обаче не било ясно колко ефективно е то. Затова след края на дистанционното обучение преподавателят по информатика направила анкета сред учениците.

"Начинът на преподаване, както го правех, харесва на много голям процент от децата. Някои не могат да преценят".

80% казват, че е полезно за тях дистанционното. Голям процент от децата бяха по-спокойни вкъщи пред компютрите, сравнено с класната стая с присъствено обучение, допълни Савова.

"Отчетоха, че не могат да виждат приятелите си. На нас също ни беше трудно. Живият контакт го нямаше. Нашето училище е иновативно и работим на проектно базирано обучение. По дадени теми, по групи те създават продукти, които после представят пред съучениците си. Оценяват ги, разбира се. Търсят информация, систематизират я, създават клипчета, презентации". 

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05

Яна Алексиева: "Училище за надежда" е филм и за съвременните будители

На 1-ви ноември в кината тръгва филм за едно необикновено училище , в което детските мечти се сбъдват.   Идеята за  "Училище за надежда"  е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището във великотърновското село Русаля за деца в неравностойно положение -  бившите актьори Анимари Димитрова и Златко..

публикувано на 08.10.24 в 18:58

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина в София

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина "Росна китка" в София. Той е посветен на Европейския ден на спорта в училище и е традиционен за детската градина. Присъстваха и официални гости : Александър Иванов – заместник кмет на Район Искър в отдел образование и екология, Кета Радилова и Гергана Йорданова– представители на..

публикувано на 07.10.24 в 11:48
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно. Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.  Поканени сме на Празника на..

публикувано на 06.10.24 в 17:22

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05