Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станимира Савова: Да си дигитален будител означава да помагаш на учители, ученици и родители

Станимира Савова
Снимка: личен архив

Да си дигитален будител означава да помагаш на учители, ученици и родители. Това казва учителят по астрономия и IT във варненското училище „П.Р.Славейков“. 

За тежка и несигурна учебна година се готви Станимира Савова. Недотам добрата прогноза учителят от варненското основно училище споделя на базата на работата си от последните месеци като дистанционен учител. За 37-те си години стаж като информатик Станимира Савова не е очаквала, че дигиталните технологии ще се окажат най-важният инструмент за нейната работа. 

"Преподавах в трети клас. Там са по-малки децата. И с помощта на родителите се справихме отлично. Те помагаха активно в процеса на обучение по компютърно моделиране, специално. А с по-големите: пети, шести и седми клас синхронно провеждах онлайн уроци, които се посещаваха много, единици от децата не бяха в редовните часове по програмата. Обсъждахме домашни работи, проблеми, ако са имали. Новите уроци ги представях като презентации и клипчета, видеа. Моята идея беше да провокирам, тяхната активност, тяхното мислене, не всичко давам наготово. Искам от тях върху стари знания да стъпим, за да преминем към нови", коментира Станимира Савова.

Непрекъсната връзка с родителите поддържахме. Онлайн консултации правихме по тяхно желание и по график.

"Голяма част от уроците децата споделят, че разбират в час. Малка част остава да затвърдят вкъщи и да си направят домашните задания. Домашните ги давам в учебните тетрадки с цел да избегна висенето още на компютъра. Тестовете, смея да твърдя, че моите оценки са реални. Те са по-високи от миналата година. Тестовете правех под формата на формуляри и с много други колеги. Но формулярите с включени камери, в онлайн, в жива среща и аз ги виждам децата как работят", подчерта Станимира Савова. 

Основно училище „Петко Р. Славейков“ има облачна система за работа. А и за децата обучението през интернет не е непознато, обобщава Станимира Савова. До началото на Covid-кризата, обаче не било ясно колко ефективно е то. Затова след края на дистанционното обучение преподавателят по информатика направила анкета сред учениците.

"Начинът на преподаване, както го правех, харесва на много голям процент от децата. Някои не могат да преценят".

80% казват, че е полезно за тях дистанционното. Голям процент от децата бяха по-спокойни вкъщи пред компютрите, сравнено с класната стая с присъствено обучение, допълни Савова.

"Отчетоха, че не могат да виждат приятелите си. На нас също ни беше трудно. Живият контакт го нямаше. Нашето училище е иновативно и работим на проектно базирано обучение. По дадени теми, по групи те създават продукти, които после представят пред съучениците си. Оценяват ги, разбира се. Търсят информация, систематизират я, създават клипчета, презентации". 

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38