Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алпинистът Николай Петков - за катеренето, перспективите и националната гордост

На Комините
Снимка: Личен архив



В деня на Съединението гост в "Чуй лятото" по "Хоризонт" бе най-успешният български алпинист - Николай Петков. 

Участник в трите експедиции, осъществили най-големите постижения на българския алпинизъм - Еверест 1984-а, Южната стена на връх Комунизъм 1986-а и Транго Тауър в Пакистан през 1998 г. През 2004 г. отново изкачва Еверест, този път от север и така става единственият алпинист в света, обходил и трите ръба на най-високия връх на планетата. Има общо над 60 експедиции, изкачил е почти всички емблематични стени по света - в Алпите, Пакистан, Хималаите, Памир, Йосемити.

В момента е на 61 години, продължава да се катери активно по скалите в България. Почетен гражданин на София, носител на редица отличия, заместник-председател на Федерацията по катерене и алпинизъм.

С УАЗ-ката за Транго
На снимката: С "возилото", както София Фотева нарича УАЗ-ката на туристическото дружество в Пещера. С нея (и един тон багаж) участниците в експедицията до Транго Тауър изминават пътя до Пакистан, за да спестят пари за самолет в тежките икономически условия в България в края на 90-те години. Личен архив на Николай Петков.

Попитан дали знае на колко върха е издигал българското знаме, Петков отговори:

"Имам огромно уважение към националния флаг и съм го получавал от ръцете на най-високо стоящите в държавата, за да бъде символът, който ни води напред. Не ги броя (върховете - бел.ред.), по принцип не обичам много колекциите - правя го по други причини... Може би имам прекалено идеалистично мислене за това, което в момента се случва по света и в България, може би и възпитанието ми е такова, но когато съм държал в ръка националния флаг и съм се качвал на някакъв връх, аз наистина съм го развявал там с мисълта, че това е нещо важно".

Казва, че не се чувства горд, когато той самият има постижение, а когато други българи направят нещо значимо.

"В крайна сметка, остава това, което ни е движило напред, и това е, че сме се преборили със себе си, с трудностите и сме постигнали нашата мечта. Пътят към постижението е по-важен и колкото е по-труден, толкова повече после удовлетворението е по-голямо, че има успех. Но има и неуспехи. Те, в крайна сметка, също ни движат напред, защото остава нещо, което трябва да постигнем по-нататък". 

В Катманду с Меснер
На снимката: участници в Националната експедиция "Еверест '84" на среща с легендарния Райнхолд Меснер (вдясно) в Катманду. Николай Петков - в средата. Личен архив.

"Надявам се в тези дни на огромно разединение на нацията хората малко да се осъзнаят и да опитаме да вървим заедно напред" - добави Николай Петков.

Цялото интервю с него можете да чуете в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20

10.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 10.11.24 година.

публикувано на 10.11.24 в 08:57