Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламена Николова: Ваучери трябва да получат всички неприети в детска градина

51 детска градина "Щурче" в София
Снимка: БГНЕС

Родители, чиито деца не са приети в държавни и общински детски градини, да бъдат компенсирани с месечна финансова помощ - това предвиждат промени в Закона за предучилищното и училищното образование, приети на второ четене в Комисията по образование в народното събрание. По максимум 300 лв. месечно ще могат да получават родителите, чиито деца не са приети в детска градина. Тепърва в подзаконови актове ще се запишат условията, при които ще се получава помощта, като най-вероятно един от критериите ще бъде детето да посещава частна детска градина.

"Идеята за ваучерите дойде заради десетилетния нерешен проблем в София, който продължава и заради него протестират родителите, включително и този понеделник", обясни в предаването "Преди всички" Пламена Николова, програмен директор "Образование" в Националната мрежа за децата.

Тя очерта като по-голям проблем условията, при които ще се получават ваучерите.

"Единственият смисъл от ваучерите би бил те да бъдат предоставени на всички неприети деца, останали извън системата не по тяхна вина, т.е. не защото не са желали да кандидатстват за общинска детска градина, а защото няма места в техния район, а не в цяла София", подчерта Пламена Николова. Според нея има неяснота "дали означава, че едно дете ще получи ваучер, ако то не е прието в своя район или ще получи ваучер, само ако не е прието в цяла София.

Дори и на-евтините варианти за детски градини започват от 600-700 лева за месечна такса, посочи Пламена Николова.

"Първият проблем е как родители ще доказват, че детето им е в детска градина - това означава, че ще става дума само за децата, които вече са записани в частна детска градина, т.е. със задна дата", коментира Николова.

Вторият проблем по думите ѝ касае децата, които не са приети в общинските детски градини, но не стигат и до частна такава. В този случай единият от родителите, най-често майката остава вкъщи да гледа детето и напуска работа, отбеляза Пламена Николова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15