Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Искра Баева: Има опити отново да бъде наложена една гледна точка към 9 септември 1944 г.

Снимка: Мария Христова, БНР

"Има опити отново да бъде наложена една гледна точка към датата 9-и септември 1944-а година", коментира пред БНР проф. Искра Баева от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Според нея още след 1989-а година се е появило това желание у всеки, които е идвал на власт, да наложи своето виждане за историята, "както е било наложено през десетилетията преди 89-а".

"Това мислене започна да се възражда в последните години, защото бяха поутихнали страстите, плуралистичността на демокрацията се беше приела от обществото. ... Силно се надявам тези опити да бъдат неуспешни", подчерта историкът.

Според нея има тенденция, която се наблюдава след 89-а, една част от тези, които не позволяват да има друга гледна точка към историята, имат произход от идеологическите институции и партията-държава преди 1989-а година:

"Претърпелите историческо поражение търсят причина в себе си и се опитват да се променят, а тези, които отново са на върха на вълната, смятат, че няма нужда да се променят и че това е новата истина". 

Проф. Искра Баева изложи тезата, че след 9-и септември 1944-а България попада в една друга сфера - на Съветския съюз:

"Всеизвестно е, че това решение не е само по волята на Сталин и на Червената армия, а това е международна договореност с Антихитлеристката коалиция. Всеизвестно е, че промените в България започват с една демократична вълна с възстановяване на действията на Търновската конституция... По-късно, с началото на Студената война, България като част от Съветската сфера попада в изострянето на отношенията с желанието на Сталин да дисциплинира държавите от Съветската сфера, така, че да не позволи да я напуснат".

По думите на професор Баева е безспорно, че налагането на режима след 9-и септември е съпроводено с политически репресии, но уточни, че първо те са били срещу политическите противници - предишните управляващи, които са вкарали страната в съюз с Третия райх, но и срещу демократичните сили, на които не им харесва тази тенденция, а накрая тези репресии опират и до самата управляваща комунистическа партия:

"Това, по което се спори, са детайлите - колко са жертвите на репресии, кога и по какъв начин. И тук вече въображението се развихря и какви числа се използват", коментира тя.

Като не общопризнат факт в България проф. Баева изтъкна, че в периода след 1944-а година в България е извършена модернизацията в почти всички сфери на обществото:

"Статистическите данни от международната статистика показват едно високо икономическо развитие на страната. Това би трябвало да се признае".

Интервюто на Петър Волгин с проф. Искра Баева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56