Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Гълъбов: Политически инфантилизъм е да се иска оставка, пък после да му мислим

Умори ли се протестът, или добива нова енергия

Иво Инджов: Протестът налага дневния ред и ще го прави до оставка

Снимка: БТА

Очевидно е, че в големи групи от българското общество съществува ясно изразено желание за промяна. Това обаче не е равнозначно на съвпадение между „онези, които се опитват да структурират и насочват протеста и доминиращото обществено мнение“. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Антоний Гълъбов. Той не намира основания да се твърди, че има институционална криза.
Антоний Гълъбов, БГНЕС

В момента България няма интерес от блокаж на институциите и българският дневен ред да бъде подменен, категоричен е политологът. Премиерът носи отговорност да изпълнява това, за което е избран, допълни той.

България загуби много време през тази година, която е важна за стратегическо планиране за следващия многогодишен финансов период в Европейския съюз, отбеляза Гълъбов.

„България загуби време и в оставащите 4 месеца ще трябва да подготви сериозно своите проекти, чрез което да успее да привлече финансиране. От това зависи в следващите 10 години къде ще успеем да застанем. Залогът е много по-висок от онова, което се чува и вижда на площада.“

„Не виждам ясно артикулирани искания извън оставките. Това е политически инфантилизъм: сега, веднага оставка, пък после ще мислим за другите неща. Това не е сериозно, защото „после“ ще дойде утре“, коментира доц. Гълъбов, според когото е важно „как ще мислим за всички българи, а не за отделни корпоративни и партийни интереси“.

Европейската комисия не стои над българското правителство и българския парламент, допълни още политологът, запитан как случващото се у нас отеква в европейските институции и каква реакция можем да очакваме.

Иво Инджов

Не бих казал, че има умора от протестите. Те продължават повече от два месеца и няма никакви изгледи да спрат, заяви в предаването "12+3" доц. Иво Инджов, експерт по политически комуникации

Хората в момента са по-малко, но сигналите, които протестът отправи към българското общество, към европейските и световните медии и към международните организации повече не могат да бъдат заглушени, смята Инджов.

Протестът налага дневния ред и ще го прави до постигане на исканите оставки, категоричен е Инджов. Според него министър-председателят се е опитал „да финтира протеста с един измислен проект на Конституция“.

Той определи като обида към протестиращите и към мнозинството от гражданите тезата на Бойко Борисов, че мафията диктува събитията от площада.

Доц. Инджов не е съгласен с мнението, че протестът е „остарял“, а младите хора са се оттеглили от него. Основното ядро на протеста от по-млади хора остава и това може да се види в снимки и клипове в социалните мрежи. Към тях се присъединяват и по-възрастни, по-бедни и недоволни от статуквото хора, смята той.

"Ако продължава да се управлява на инат и в условията на политическа агония, не е далече моментът, когато протестът ще получи един много мощен социален компонент на фона на очакваните фалити, на фона на проблемите в икономиката и арогантното отношение към бизнеса, който не е съгласен с управлението на ГЕРБ", изтъкна Иво Инджов пред "Хоризонт".

Ескалацията на протестите няма да се изрази в по-радикални действия, а като продължителност, допълни преподавателят. „И в един момент искрата може да припламне така, че да има много мощни социални искания в протестите, както стана 2013-а година.“

В късната есен е възможно да се слеят гражданският, моралният, антикорупционният елемент на протеста със социалния и така да имаме протест 2 в 1, обобщи Инджов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09