Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Гълъбов: Политически инфантилизъм е да се иска оставка, пък после да му мислим

Умори ли се протестът, или добива нова енергия

Иво Инджов: Протестът налага дневния ред и ще го прави до оставка

Снимка: БТА

Очевидно е, че в големи групи от българското общество съществува ясно изразено желание за промяна. Това обаче не е равнозначно на съвпадение между „онези, които се опитват да структурират и насочват протеста и доминиращото обществено мнение“. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Антоний Гълъбов. Той не намира основания да се твърди, че има институционална криза.
Антоний Гълъбов, БГНЕС

В момента България няма интерес от блокаж на институциите и българският дневен ред да бъде подменен, категоричен е политологът. Премиерът носи отговорност да изпълнява това, за което е избран, допълни той.

България загуби много време през тази година, която е важна за стратегическо планиране за следващия многогодишен финансов период в Европейския съюз, отбеляза Гълъбов.

„България загуби време и в оставащите 4 месеца ще трябва да подготви сериозно своите проекти, чрез което да успее да привлече финансиране. От това зависи в следващите 10 години къде ще успеем да застанем. Залогът е много по-висок от онова, което се чува и вижда на площада.“

„Не виждам ясно артикулирани искания извън оставките. Това е политически инфантилизъм: сега, веднага оставка, пък после ще мислим за другите неща. Това не е сериозно, защото „после“ ще дойде утре“, коментира доц. Гълъбов, според когото е важно „как ще мислим за всички българи, а не за отделни корпоративни и партийни интереси“.

Европейската комисия не стои над българското правителство и българския парламент, допълни още политологът, запитан как случващото се у нас отеква в европейските институции и каква реакция можем да очакваме.

Иво Инджов

Не бих казал, че има умора от протестите. Те продължават повече от два месеца и няма никакви изгледи да спрат, заяви в предаването "12+3" доц. Иво Инджов, експерт по политически комуникации

Хората в момента са по-малко, но сигналите, които протестът отправи към българското общество, към европейските и световните медии и към международните организации повече не могат да бъдат заглушени, смята Инджов.

Протестът налага дневния ред и ще го прави до постигане на исканите оставки, категоричен е Инджов. Според него министър-председателят се е опитал „да финтира протеста с един измислен проект на Конституция“.

Той определи като обида към протестиращите и към мнозинството от гражданите тезата на Бойко Борисов, че мафията диктува събитията от площада.

Доц. Инджов не е съгласен с мнението, че протестът е „остарял“, а младите хора са се оттеглили от него. Основното ядро на протеста от по-млади хора остава и това може да се види в снимки и клипове в социалните мрежи. Към тях се присъединяват и по-възрастни, по-бедни и недоволни от статуквото хора, смята той.

"Ако продължава да се управлява на инат и в условията на политическа агония, не е далече моментът, когато протестът ще получи един много мощен социален компонент на фона на очакваните фалити, на фона на проблемите в икономиката и арогантното отношение към бизнеса, който не е съгласен с управлението на ГЕРБ", изтъкна Иво Инджов пред "Хоризонт".

Ескалацията на протестите няма да се изрази в по-радикални действия, а като продължителност, допълни преподавателят. „И в един момент искрата може да припламне така, че да има много мощни социални искания в протестите, както стана 2013-а година.“

В късната есен е възможно да се слеят гражданският, моралният, антикорупционният елемент на протеста със социалния и така да имаме протест 2 в 1, обобщи Инджов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15