Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Гълъбов: Политически инфантилизъм е да се иска оставка, пък после да му мислим

Умори ли се протестът, или добива нова енергия

Иво Инджов: Протестът налага дневния ред и ще го прави до оставка

Снимка: БТА

Очевидно е, че в големи групи от българското общество съществува ясно изразено желание за промяна. Това обаче не е равнозначно на съвпадение между „онези, които се опитват да структурират и насочват протеста и доминиращото обществено мнение“. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Антоний Гълъбов. Той не намира основания да се твърди, че има институционална криза.
Антоний Гълъбов, БГНЕС

В момента България няма интерес от блокаж на институциите и българският дневен ред да бъде подменен, категоричен е политологът. Премиерът носи отговорност да изпълнява това, за което е избран, допълни той.

България загуби много време през тази година, която е важна за стратегическо планиране за следващия многогодишен финансов период в Европейския съюз, отбеляза Гълъбов.

„България загуби време и в оставащите 4 месеца ще трябва да подготви сериозно своите проекти, чрез което да успее да привлече финансиране. От това зависи в следващите 10 години къде ще успеем да застанем. Залогът е много по-висок от онова, което се чува и вижда на площада.“

„Не виждам ясно артикулирани искания извън оставките. Това е политически инфантилизъм: сега, веднага оставка, пък после ще мислим за другите неща. Това не е сериозно, защото „после“ ще дойде утре“, коментира доц. Гълъбов, според когото е важно „как ще мислим за всички българи, а не за отделни корпоративни и партийни интереси“.

Европейската комисия не стои над българското правителство и българския парламент, допълни още политологът, запитан как случващото се у нас отеква в европейските институции и каква реакция можем да очакваме.

Иво Инджов

Не бих казал, че има умора от протестите. Те продължават повече от два месеца и няма никакви изгледи да спрат, заяви в предаването "12+3" доц. Иво Инджов, експерт по политически комуникации

Хората в момента са по-малко, но сигналите, които протестът отправи към българското общество, към европейските и световните медии и към международните организации повече не могат да бъдат заглушени, смята Инджов.

Протестът налага дневния ред и ще го прави до постигане на исканите оставки, категоричен е Инджов. Според него министър-председателят се е опитал „да финтира протеста с един измислен проект на Конституция“.

Той определи като обида към протестиращите и към мнозинството от гражданите тезата на Бойко Борисов, че мафията диктува събитията от площада.

Доц. Инджов не е съгласен с мнението, че протестът е „остарял“, а младите хора са се оттеглили от него. Основното ядро на протеста от по-млади хора остава и това може да се види в снимки и клипове в социалните мрежи. Към тях се присъединяват и по-възрастни, по-бедни и недоволни от статуквото хора, смята той.

"Ако продължава да се управлява на инат и в условията на политическа агония, не е далече моментът, когато протестът ще получи един много мощен социален компонент на фона на очакваните фалити, на фона на проблемите в икономиката и арогантното отношение към бизнеса, който не е съгласен с управлението на ГЕРБ", изтъкна Иво Инджов пред "Хоризонт".

Ескалацията на протестите няма да се изрази в по-радикални действия, а като продължителност, допълни преподавателят. „И в един момент искрата може да припламне така, че да има много мощни социални искания в протестите, както стана 2013-а година.“

В късната есен е възможно да се слеят гражданският, моралният, антикорупционният елемент на протеста със социалния и така да имаме протест 2 в 1, обобщи Инджов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02