Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Цокова преподава химия с видеоуроци

Десислава Цокова
Снимка: личен архив

Как се преподава химия дистанционно или възможно ли е химическите реакции да стават по интернет? Това е трябвало да измисли по време на коронакризата преподавателят по химия във видинската гимназия "Асен Златаров" Десислава Цокова. Именно видеата стават повод Десислава Цокова да се чувства дигитален будител.

Виртуална лабораторна работа и видеоуроци, които да обясняват всичко - това е била задачата на Десислава ЦоковаКато учител с 13 години опит и като инженер-химик по образование Десислава е била изправена и пред необходимостта да стане и влогър за учениците си от 8 до 12 клас. 

"Когато ученикът не може реално да направи експеримента, да направи наблюденията, е много трудно. Което ме накара да отида в училище, да заредя всичките необходими материали и стъклария за едно лабораторно. И ги направих на видео уроци. Извършвах целия експеримент. Камерата беше всъщност очите на ученика, след което учениците трябваше да наблюдават тези видеа и да попълват протоколите. За да може да стане едно реално лабораторно занимание. То беше един от начините за практическата част. Другото бяха видеоуроци, които представяха, обясняваха учебния материал", разказа Десислава Цокова пред "Хоризонт".

Десислава е направила над 30 видеа. "Все пак вложеният труд не е използван само от мен за учениците, на които преподавам, а всъщност е достигнал до страшно много хора в цялата страна. Имах запитвания от студенти, които ме молеха да им помагам с различни задачи в университета. Това са нещата, за които всъщност съм получила признанието, т.е. споделянето на моя опит". 

Личен архив - Десислава Цокова

Преди 4-5 години Десислава разбрала, че дигиталното помага не само при дистанционното обучение. 

"Дори и в час има такива платформи, които създават интерактивни упражнения. И децата много се забавляват. Аз имам такава интерактивна дъска в клас. И дори с такова желание излизат да работят упражнения, които трябва да движат нещо по дъската, да правят, проявяват толкова голям интерес, така че много е важно един учител да е активен. Интернет пространството дава невероятна възможност за най-различни инструменти, най-различен опит да черпиш, не само от български, от международни форуми на преподаватели. Има много платформи, които имат обучение онлайн за учители", изтъква Десислава Цокова.

Цокова очаква нормален старт на учебната година и тя да бъде присъствена.

"Пожелавам си да сме на живо, в училище, всичките усмихнати, заредени. С нови сили и с нови идеи да започне учебната година. Нашето училище е взело като решение тази година в осмите класове да наблегнем основно върху дигиталните умения на учениците. Тъй като ние сме професионална гимназия, имаме така наречената разширена подготовка и там имаме право да въвеждаме учебни предмети. И в тези учебни предмети ние ще работим в посока работа с компютър в офиса, което ще засегне всичките умения да работят в една електронна платформа", подчерта Десислава Цокова.

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38