Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата „Другият 11 септември“ ни потапя в Чили от 70-те

Демонстрация на "Лас Тесис" в Сантяго.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поглед към един друг 11 септември - този от 1973 година в Чили, отправя в книгата си „Другият 11 септември“ доц. Александър Сивилов, преподавател по история в Софийския университет. 

На 11 септември 1973 година чрез преврат е свалено лявото правителство на Салвадор Алиенде и на власт идва генерал Аугусто Пиночет.

„Има различни сценарии за развитието на ситуацията тогава“, обясни пред „Хоризонт“ доц. Сивилов.

Алиенде отказва да въведе модел, в който да се наложи класическа диктатура и да се върви към социалистическо управление от типа на този държавен социализъм, който имаме в Източна Европа.“

Това е уникален експеримент, който правят в този период в Чили - предлагат икономическа програма, която е атрактивна и за западноевропейските държави, подчерта историкът.

„Включително алтернативна и на това, което се случва в Източния блок тогава, защото предлага комбиниране на планова икономика, на частна собственост и държавен сектор – нещо, което в малко по-късен етап виждаме приложено по някакъв начин в скандинавските страни. Това, което предлага Алиенде тогава, е много интересно.“

САЩ много са се страхували от това правителство, а чилийското управление не е разполагало с достатъчно помощ от Източния блок, включително българският посланик там е сигнализирал за това, разказа Александър Сивилов, който в подготовката на книгата е ползвал и дипломатически архиви и документи. 

Американското правителство е направило всичко възможно да бъде свалено правителството на Салвадор Алиенде, а КГБ е предупредило съветското ръководство още през 1972 година да ограничи капиталовложенията в латиноамериканската страна заради опасността от преврат, допълни още доц. Сивилов.

„Ситуацията след налагането на неолибералните мерки в Чили е трагична. Стига се до няколкостотин процента инфлация...“

В няколко мигрантски вълни от 1976-а до 1978 г. почти 600 хиляди чилийци бягат, защото няма какво да ядат, няма какво да работят в страната си, изтъкна изследователят. 

„И те буквално са "купувани" от много от западните държави. Буквално са били оглеждани като животни при влизането им в Канада, където са им правени прегледи, за да започнат да работят в дърводобивната промишленост там, да се види дали са здрави, как са им зъбите, да не би да се наложи компаниите да плащат някакъв тип разходи за здравеопазване.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09