Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кларинетистът Илиян Илиев представи Техниката Александър на "Варненско лято"

Даниела Щерева, Красимир Щерев, Разван Поповичи, Антон Никулеску и Илиян Илиев
Снимка: Росен Донев

Международният музикален фестивал "Варненско лято" и тази година привлича много публика с пъстър калейдоскоп от събития, сред които беше и двудневен международен симпозиум на тема „Творческия процес през погледа на композитора, диригента и интерпретатора“, с участието на диригента Найден Тодоров, пианистката Милена Моллова, цигуларя Марио Хосен, кларинетиста Илиян Илиев и композитора Георги Арнаудов.

В синхрон с теоретичната част бяха планирани и четири концерта в Градската художествена галерия: Първият, на 28 август, посветен изцяло на камерното творчество на Лудвиг ван Бетовен; вторият - с музика от Моцарт, Брамс и Менделсон; и третият - честване на 180-годишнината от рождението на Пьотр Илич Чайковски.

Прекрасен принос към Годината на Бетовен беше и юбилейното честване на проф. Милена Моллова, която изпълни любими на меломаните сонати за пиано от виенския класик в матине на 30 август.

Бетовен, разбира се, беше в центъра на вниманието и на гостите на симпозиума, и на елитната компания камеристи, събрана от цяла Европа - въпреки трудностите с пътуванията, заради пандемията от Ковид-19 и невъзможността на някои от поканените да пристигнат, концертите, в които се представиха различни формации от гостуващите музиканти, бяха впечатляващи. Цигуларите Марио Хосен, Лия Петрова, Марина Димитрова, Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолистите Марта Потулска, Румен Цветков, Разван Поповичи и Владимир Косяненко, виолончелистите Лиляна Кехайова, Александър Сомов, Милан Каранович, Антон Никулеску, Атанас Кръстев, пианистите Асен Танчев и Хориа Михаил не просто свириха заедно - те съставиха едно малко музикално общество, което живее и твори във Варна в продължение на почти седмица.

Сред гостите беше и българският кларинетист Илиян Илиев, който живее и работи в САЩ и Япония - възпитаник на престижния колеж "Джулиард" в Ню Йорк, носител на престижни награди и не само търсен изпълнител - Илиян Илиев е новатор в своята област, създател на метод за преподаване на кларинет и посланик на все по-налагащата се Техника Александър, която у нас не е твърде популярна, докато в Западна Европа и в САЩ вече дори е част от обучителния процес. Става дума за деликатен подход, който има за цел да превъзпита ума и тялото чрез серия от движения, така че да се използват мускулите по-ефективно - особено важно за музикантите, които започват да свирят от съвсем малки и работят това през целия си живот, понякога съпроводен със сериозни травми и много болка.

Техниката е кръстена на австралийския актьор Фредерик Матиас Александър, който не само я е развил, но и я е оставил в наследство и сега има много последователи по целия свят. Илиян Илиев е един от тях.

Чуйте повече в интервюто с него за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". В звуковия файл можете да чуете и запис от участието на кларинетиста във втория концерт в рамките на симпозиума - в изпълнението на Кларинетния квинтет от Моцарт заедно с цигуларите Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолиста Разван Поповичи и Антон Никулеску - виолончело.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49