Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кларинетистът Илиян Илиев представи Техниката Александър на "Варненско лято"

Даниела Щерева, Красимир Щерев, Разван Поповичи, Антон Никулеску и Илиян Илиев
Снимка: Росен Донев

Международният музикален фестивал "Варненско лято" и тази година привлича много публика с пъстър калейдоскоп от събития, сред които беше и двудневен международен симпозиум на тема „Творческия процес през погледа на композитора, диригента и интерпретатора“, с участието на диригента Найден Тодоров, пианистката Милена Моллова, цигуларя Марио Хосен, кларинетиста Илиян Илиев и композитора Георги Арнаудов.

В синхрон с теоретичната част бяха планирани и четири концерта в Градската художествена галерия: Първият, на 28 август, посветен изцяло на камерното творчество на Лудвиг ван Бетовен; вторият - с музика от Моцарт, Брамс и Менделсон; и третият - честване на 180-годишнината от рождението на Пьотр Илич Чайковски.

Прекрасен принос към Годината на Бетовен беше и юбилейното честване на проф. Милена Моллова, която изпълни любими на меломаните сонати за пиано от виенския класик в матине на 30 август.

Бетовен, разбира се, беше в центъра на вниманието и на гостите на симпозиума, и на елитната компания камеристи, събрана от цяла Европа - въпреки трудностите с пътуванията, заради пандемията от Ковид-19 и невъзможността на някои от поканените да пристигнат, концертите, в които се представиха различни формации от гостуващите музиканти, бяха впечатляващи. Цигуларите Марио Хосен, Лия Петрова, Марина Димитрова, Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолистите Марта Потулска, Румен Цветков, Разван Поповичи и Владимир Косяненко, виолончелистите Лиляна Кехайова, Александър Сомов, Милан Каранович, Антон Никулеску, Атанас Кръстев, пианистите Асен Танчев и Хориа Михаил не просто свириха заедно - те съставиха едно малко музикално общество, което живее и твори във Варна в продължение на почти седмица.

Сред гостите беше и българският кларинетист Илиян Илиев, който живее и работи в САЩ и Япония - възпитаник на престижния колеж "Джулиард" в Ню Йорк, носител на престижни награди и не само търсен изпълнител - Илиян Илиев е новатор в своята област, създател на метод за преподаване на кларинет и посланик на все по-налагащата се Техника Александър, която у нас не е твърде популярна, докато в Западна Европа и в САЩ вече дори е част от обучителния процес. Става дума за деликатен подход, който има за цел да превъзпита ума и тялото чрез серия от движения, така че да се използват мускулите по-ефективно - особено важно за музикантите, които започват да свирят от съвсем малки и работят това през целия си живот, понякога съпроводен със сериозни травми и много болка.

Техниката е кръстена на австралийския актьор Фредерик Матиас Александър, който не само я е развил, но и я е оставил в наследство и сега има много последователи по целия свят. Илиян Илиев е един от тях.

Чуйте повече в интервюто с него за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". В звуковия файл можете да чуете и запис от участието на кларинетиста във втория концерт в рамките на симпозиума - в изпълнението на Кларинетния квинтет от Моцарт заедно с цигуларите Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолиста Разван Поповичи и Антон Никулеску - виолончело.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35